Jdi na obsah Jdi na menu
 

  kocky3.jpg

 Kočky z výstavy si mohli lidé pomazlit a vzít na procházku po statku.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Každý nový domov, který se podaří nalézt pro opuštěnou kočičku, je úspěchem. Prohlašuje to Alexandra Jančová z občanského sdružení ´Konec toulání´ provozující útulek pro odložené, toulavé a týrané kočkám z celého kraje. Právě jim byla určená vůbec první umísťovací výstava v našem regionu, která měla za cíl najít nové páníčky opuštěným kočičkám a koťatům s veterinárním osvědčením. Prostory pro konání této akce zdarma poskytl statek Bernard v Královském Poříčí.

„Pokud to bude možné, rádi bychom v pořádání výstav pokračovali. Statek je pro nás ideálním místem. Pro výstavu zvířat jsou zde opravdu skvělé podmínky. Moc se nám na Bernardu líbilo,“ prohlásila nadšeně Jančová. „Věřím, že podobné akce mohou přinést širší povědomí o naší činnosti. Reklama i osvěta je totiž hodně důležitá. Čím více se o nás bude vědět, tím větší šanci budou mít naše kočky na nový domov,“ zdůraznila. 

Občanského sdružení Konec toulání provozuje útulek v Krásné u Kraslic. Dalším místem, kde zvířata nacházejí azyl, je odloučené depozitum v obci Velichov u Ostrova. „Celkem se staráme přibližně o 110 kočiček,“ podotkla Jančová. Na výstavě se návštěvníci mohli seznámit s osudy jednotlivých koček, a pokud zrovna zatoužili po čtyřnohém podnájemníkovi, mohli si mazlíčka odnést rovnou domů. „Jednu čičinu si lidé vybrali už krátce po otevření výstavy. Další kočičky si zájemci vybírali z fotek. Ne všechny naše útulkové miciny a koťata jsme mohli na výstavu přivézt,“ vysvětlila Jančová.

 kocky1.jpg

 Alexandra Jančová (na snímku) kočičkám věnuje láskyplnou péči.

Řada kočičích příběhů je hodně dojemná. Na ulici si hodně vytrpěl například dvouletý kocourek Bubošek. Vyhozený byl jako půlroční kotě a dnes je poznamenaný jizvou po velkém vředu na levém oku. Mazlivá kočička Baruška zase živořila ve zdemolovaném panelákovém sklepě, kde se vršila dvoumetrová hromada nepořádku. Při odchytu byla již vysoko březí a tak v útulku porodila pět koťátek. Na některých kočkách se podepsala i lidská krutost. „Cvrček se toulal na ulici. Když jsme ho našli, měl na těle četné řezné rány,“ popsala Jančová dnes již zahojená zranění. „Boženka žila na ulici, kam ji zřejmě někdo vyhodil. Byla březí a tak jsme si mysleli, že bude mít krásná chlupatá koťátka, ale bohužel. Když měla rodit, nešlo to a hodně se trápila. Koťátka byla mrtvá, tudíž jí musel být proveden císařský řez,“ zněl další smutný příběh.

Návštěvníci výstavy mohli přímo na místě zakoupit dobroty, hračky a další potřeby pro kočky, jak pro své, tak útulkové. Navíc koupí některých produktů podpořili činnost útulků v České republice, které se starají o týraná a opuštěná zvířata. Akci podpořil nejen statek Bernard, ale také sokolovský Zverimex Pajtaš a organizace na ochranu zvířat a přírody Justýni pro zvířata.