Jdi na obsah Jdi na menu
 

zviratka1.jpg

 Ve výběhu mohou lidé spatřit holandské kozy, ovce i roztomilé prasátko.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ – Za zvířátky a do včelařského střediska se mohou vypravit děti na statek Bernard v Královském Poříčí. Je to pro ně dobrá příležitost, jak nahlédnout do světa zvířat a dozvědět se, čím se vyznačují, odkud pocházejí a na čem si nejvíce pochutnají. K vidění tu jsou kachny divoké, zvané březňačky, ovce šumavské, holandské zakrslé kozy a prasátko. Své kotce zde mají také domácí králíci, ale ti tady přes zimu nejsou. Do výběhu se opět vrátí na jaře.  

„Původně jsme v zookoutku měli holandské kozy, ale jelikož jsme statek a lidé u nás zvířátka čekají, tak stále přidáváme nová. Minulý rok jsme pořídili šumavské plemeno oveček a prasátko. Již druhým rokem tu máme včelařské středisko. A do budoucna bychom tu rádi měli ustájené koně,“ pověděl Miroslav Makovička ze statku Bernard. 

A čím jsou zvířátka v zookoutku zajímavá? Například prase pobíhající ve výběhu je křížencem pravděpodobně prasete divokého, vietnamského a světlý odstín kůže může pocházet od prasete gottingenského.  
Mezi jeho nejlépe vyvinuté smysly patří jednoznačně čich, který využívá především k získávání potravy, ale také v ochraně před nepřáteli. Mezi nejslabší smysl pak jednoznačně patří zrak. Při komunikaci mezi sebou prasata používají složitý systém mručení a kvičení. Dané zvuky jsou používány v různých souvislostech a mohou vyjadřovat například hrozbu, varování, vábení či pocity blaha.

vcely.jpgHned vedle zookoutku se nachází Enviromentální vzdělávací středisko pro děti a mládež. Vybudováno bylo při příležitosti 75. výročí založení včelařského spolku Loket se záměrem podpořit rozvoj oboru včelařství. Cílem střediska je umožnit dětem i dospělým návštěvníkům seznámení se s tajemstvím vzniku medu, s činností včelí matky, se zajímavostmi ze života včel a prací včelaře. Zájemci si mohou sami pod odborným dozorem zkušených odborníků vyzkoušet práci včelaře. 
 Pokud je někdo zvědavý, jak to vypadá v úle, může do skrytého života včel bezpečně nahlédnout. Po otevření krycí desky jsou vidět plástky, ve kterých včelstvo ukládá své zásoby – pyl a med. Dále lze spatřit včelí dělnice, které jsou v úle nejmenší a nejpočetnější. Základem každého včelstva je matka. Ta je v něm pouze jedna a jako jediná klade vajíčka. Z oplozených se stává včela dělnice, z neoplozené trubec.