Jdi na obsah Jdi na menu
 

Trocha historie

bernard1.jpg

Statek Bernard v Královském Poříčí byl vybudován v roce 1922 v tradičním chebském stylu hrázděných staveb. Hospodářský dvůr vznikl v sousedství zrušeného dolu Bernard. Zprvu byly zemědělské pozemky těžebního podniku Britannia k obhospodařování pronajímány, ale po první světové válce se společnost chopila aktivně záměru vlastního zásobování potravinami. Stavebně sevřený komplex budov zahrnoval kromě obytných a správních objektů ještě stáje pro koně a dobytek, kůlny na stroje a nářadí, stodoly, mlékárnu a kurníky. Vedle statku stojící stodola je o 15 let starší než samotný statek, pochází z roku1907. Mimo klasicky pojatou činnost všestranného zemědělského hospodářství se širokou rostlinnou a živočišnou výrobou s převahou chovu skotu se statek společnosti Britannia také věnoval rekultivaci těžbou narušených a poškozených pozemků.

bernard3.jpg

Důl Bernard založila při trati Cheb - Chomutov, dva roky po jejím uvedení do provozu v roce 1872, společnost ´Societé anonyme de Charbonage de Boheme´a pojmenovala jej Meluzína (Melusinenzeche). Ještě před dokončením šachty došlo k exekuci důlního majetku belgické společnosti, která nedokázala splácet jeho kupní cenu. V roce 1880 jej převzalo těžařstvo Britannia. Řízením všech dolových závodů těžařstva byl pověřen jako ředitel Bernard Seebohm. S příchodem nového ředitele Bernarda Seehoma byl důl v roce 1880 přejmenován na jeho počest na důl Bernard a od něj byl převzat i název pro statek.

Po roce 1945 bylo hospodářství převzato Falknovskými hnědouhelnými a probíhala na něm soustavná hospodářská činnost. Po roce 1989 byl na statku Bernard provoz živočišné výroby místní uhelné společnosti, který zde měl výkrmnu vepřů. Výkrmnu přemístil podnik na konci roku 1993 do Starého Sedla a objekt statku zůstal poté prázdný a vytrvale chátral. Obec si jej v roce 1994 od dolového podniku pronajala za symbolickou cenu a později ho získala do vlastnictví se záměrem jeho rekonstrukce. 

 bernard2.jpg

Rekonstrukce proběhla v letech 2005 - 2006 a díky ní mohlo na statku Bernard vzniknout centrum tradičních řemesel, které má ambice stát se svojí nabídkou ukázek živých tradičních řemesel významnou regionální pamětihodností a vyhledávaným cílem návštěv turistů. Zdroj: www.statek-bernard.cz 

Video vzniklo v rámci propagační kampaně Za krásami MAS Sokolovsko.

Navštivte internetové stránky Královského Poříčí. 

STATEK BERNARD na mapě naleznete ZDE.