Jdi na obsah Jdi na menu
 

sloup2.jpg

Přípravné práce před konečným umístěním sloupu na ostroh.

sloup4.jpgHŘEBENY – Kdo se půjde podívat na hrad Hartenberg v Hřebenech, jak zde pokračují stavební úpravy, jistě si všimne barokního sloupu na ostrohu u cesty směrem k hlavní bráně. V dubnu roku 2012 ho sem umístili restaurátoři pod dohledem akademického sochaře Petra Siegla z Akademie výtvarných umění. Památka však není kompletní, chybí na ní pískovcová socha Immaculaty z roku 1697 Ta byla ve druhé polovině 17. století darem rodu Hrzánů rodu Písniců, majitelům hartenberského panství. Stávala na ostrohu, na prostřední terase, než došlo na konci 20. století k pokusu o její krádež. Byla shozena ze sloupu, který se při převozech rozlomil na kusy a jeho části byly nalezeny v terénu kolem původního umístění, dále u bývalé fary v Krajkové a v Jindřichovicích.

sloup1.jpgCo dnes návštěvník vidí, je výsledek pečlivé rekonstrukce památky. „Než jsme nechali sloup znovu postavit do předhradí, bylo nutné upravit okolí. Vykáceli jsme náletové dřeviny, zlikvidovali pámelník a obnovili okrasné zídky. Velice si ceníme podpory ze strany Nadace Via, která na tento projekt dala 28 tisíc korun,“ pověděl Bedřich Loos, kastelán hradu Hartenberg.  

Samotná Immaculata – socha Panny Marie Neposkvrněné, je v současné době umístěna ve vstupní hale sokolovského zámku. Tamní muzeum ji eviduje jako součást sbírky. Kastelán chce nyní usilovat o přemístění sochy do území hartenberské domény. Je ale otázkou, jak celý příběh skončí. Možnou variantou by bylo i zhotovení takzvané faksimile a originál umístit do bezpečného depozita hradu.