Jdi na obsah Jdi na menu
 

buky1.jpg

Černá kaplička je zhotovená z odpadní strusky z rotavských železáren.

OLOVÍ – Zajímavou lesní kapli mohou objevit výletníci na temeni Šibeničního vrchu asi jeden kilometr jihozápadně od města Oloví. Místo je dobře přístupné po lesní cestě od Libnova nebo již zmíněného Oloví. Jedná se o kapli Nejsvětější trojice, mezi místními obyvateli se však užívá název lávová kaplička. Je totiž zhotovená z odpadní strusky z rotavských železáren, která lávu na první pohled také připomíná. To ale není jediná unikátnost vztahující se k tomuto místu.
„Odbor životního prostředí Městského úřadu Sokolov vyhlásil za památnou skupinu osmi vzrostlých stromů pod názvem Buky u černé kapličky. Ty tvoří půlkruh kolem kaple Nejsvětější trojice,“ informovala mluvčí sokolovské radnice Dagmar Mašková.
Kdo se na výlet na Šibeniční vrch vypraví, jistě neprohloupí. U kapličky je možné spočinout ve stínu buků a vychutnávat si kouzlo okolní přírody.

Další zajímavostí je, že nedaleko má vyrůst rozhledna Cibulka. A to v místech, kde dříve vyhlídková věž již stála. Během 2. světové války ji však stihla zkáza. Oproti původní dřevěné stavbě bude nová Cibulka z oceli i dřeva. Vysoká má být 26 metrů. Za hezkého počasí by z rozhledny mělo být vidět na německý Klingenthal, město Sokolov, Březovou či Zelenou Horu na Chebsku. 

Do přehledu vyhlášených památných stromů v působnosti Městského úřadu Sokolov spadá kromě Buků u černé kapličky i řada dalších unikátů. Je to například Borovice u Hartenberku, Dub na Novině, Kaštan v Markvarci u Krajkové, Pasecká lípa u Březové nebo Zámecký dub v Chlumku.