Jdi na obsah Jdi na menu
 

stromy.jpg

Nově vysázené javory v přírodním amfiteátru v Šabině.

ŠABINA - Obyvatelé Šabiny se těší z nových javorů, dubů a lísek. Dřeviny zatím pokrývá sníh, ale na jaře zelené stromy oživí historický amfiteátr pod skalami, kde se často konají koncerty, dětské dny a jiné události. Na pořízení zeleně přispěla Nadace ČEZ v rámci projektu Stromy 2011 částkou téměř 180 tisíc korun.
V přírodním areálu, který slouží k setkávání občanů a návštěvníků obce, byly odstraněny přestárlé akáty a nově bylo vysazeno 13 javorů mléčných. Celkem pak v Šabině přibylo 108 javorů, dubů a lísek. „Jsem rád, že se nám podařilo vysadit stromy v místě s velkou tradicí. Lidé se tu scházeli již v minulém století. Každoročně se tu koná několik akcí, v zimě tu máme živý betlém a v létě zase plno koncertů a dokonce i mezinárodní hudební festival Uprostřed Evropy,“ uvedl starosta obce Pavel Pešek. Přilehlé cesty jsou součástí vycházkového okruhu kolem Šabiny. Ten s oblibou využívají nejen turisté, ale i cyklisté, kteří obec během sezóny navštěvují.

Šabina je jednou ze 117 lokalit v České republice, která se rozhodla oživit své ulice a prostranství novou zelení. Vysadilo se více než 44 tisíc dřevin v hodnotě téměř 18 miliónů korun. „Nadační příspěvek mohly města a obce z celé republiky získat na obnovu alejí, vybudování nových parků nebo zelených protihlukových stěn. Samy si určovaly, jaký typ výsadby je pro ně nejvhodnější. Někdy volily tisíce malých sazenic, jindy vzrostlé stromy,“ vysvětlil koordinátor grantového řízení Daniel Novák.