Jdi na obsah Jdi na menu
 

archeo1.jpg

V pavilonu nemocnice je k vidění výstava terénní archeologie. Foto: KKN 

KARLOVY VARY - Ačkoliv karlovarské muzeum na Nové louce bude po následující dva roky uzavřené kvůli rekonstrukci, o výstavy obyvatelé města zcela nepřijdou. Díky spolupráci Karlovarské krajské nemocnice a Muzea Karlovy Vary se alespoň dvakrát ročně objeví některé exponáty muzea ve vitrínách pavilonu A Nemocnice v Karlových Varech. Jako první je zde už v těchto dnech k vidění výstava připomínající 100 let terénní archeologie v Karlovarském kraji.

Pro nemocnici je tato spolupráce především jednou z dalších možností, jak pacientům i návštěvníkům zpříjemnit nemocniční prostředí. Pro muzeum naopak půjde o jednu z možností, jak přímo ve městě prezentovat svou práci i v době, kdy bude na Nové louce vznikat nová expozice. „Spolupráce obou institucí by navíc neměla být omezena jen dobou rekonstrukce, ale pokračovat má i poté, co se muzeum znovu otevře,“ sdělil Vladislav Podracký, tiskový mluvčí Karlovarské krajské nemocnice.

V současné době se mohou návštěvníci nemocnice seznámit alespoň s částí velmi úspěšného projektu, který mapuje terénní archeologický výzkum na území Karlovarského kraje v uplynulém století. Vedle panelů s popisem nejvýznamnějších archeologických lokalit pak jsou v nemocnici k vidění originály i repliky různých archeologických nálezů. Výstava bude zdobit pavilon A až do konce března. Další muzejní expozice se v nemocnici chystá na závěr letošního roku.

Karlovarské muzeum na Nové louce mění stálou expozici a proto bude dva roky zavřené. Ještě do konce prvního pololetí roku 2015 se budou v muzeu konat přednášky. Ve zcela nové podobě uvidí návštěvníci stálou expozici na jaře 2017, v roce, kdy bude muzeum oslavovat 150 let své existence. „Nová expozice bude důstojnou odpovědí na toto kulaté výročí. Je standardní měnit stálé muzejní expozice v cyklech po patnácti letech, což se ostatně právě děje například v Umělecko-průmyslovém muzeu v Praze. My se této změny dočkáme až po téměř třiceti letech, ale i za to jsme rádi, protože expozice z roku 1987, ačkoliv je nabitá unikátními sbírkovými předměty, již dávno neodpovídá výstavním trendům a požadavkům rychlého tepu 21. století. Blížící se výročí muzea pro nás bylo hlavní motivační silou ke změně,“ uvádí v tiskové zprávě ředitelka muzea Lenka Zubačová.

Na novou podobu stálé expozice, jejímž hlavním smyslem a posláním je přehled o dějinách a přírodě Karlovarska s důrazem na specifika lázeňského města, si muzeum slibovalo získat finance z Norských fondů. „Netušili jsme, že tomu budou předcházet dva roky ostrého tempa celého pracovního týmu. O to větší bylo naše zklamání, když jsme na konci loňského roku zjistili, že jsme na evropské finance nedosáhli. Vzhledem k tomu, že jsme měli hotový scénář expozice, její výtvarně - architektonické zpracování i stavební projekt na související stavební úpravy interiéru, snažila jsem se přesvědčit našeho zřizovatele, aby kompletně hotový projekt neskončil v šuplíku. Jsem nadšená, že Karlovarský kraj bude celou akci financovat a my můžeme práce zahájit,“ pochvaluje si Zubačová.

Vybudování nové expozice si vyžádá i nezbytné stavební úpravy, proto bude muzeum muset být po celé dva roky zavřené. Změny však budou výrazné. Vstupní vestibul bude příjemný a přívětivější než nyní, návštěvníkům s omezenou pohyblivostí bude k dispozici výtah, projekt pamatuje i na samoobslužnou šatnu a malé bistro. Součástí výstavních sálů bude i přilehlé nádvoří, které zejména v létě bude sloužit pro vystavení uměleckých solitérů či skulptur. A nově zde rovněž vznikne oddychová zóna pro rodiny s dětmi.

Jak se změní vlastní stálá expozice? „Ve vyváženě střídajících se sálech bude prezentace obsahu útočit na návštěvníkovy smysly. Zážitkovou formu bude střídat klidová část expozice s faktografickým obsahem. Jedno podlaží přiblíží vznik a historii Karlových Varů, druhé podlaží pak dějiny a přírodu Karlovarska. Ve stávající expozici jsou tyto dvě linie souběžné a praxe ukázala, že se v tématech návštěvník často ztrácel. Dnes postrádané dějinné mezníky událostí 20. století na Karlovarsku bude nová expozice prezentovat velmi poutavě. Celou expozicí se rovněž bude vinout dětská stezka s plněním úkolů a poučením v každém sále. Dále bude celou stálou výstavu propojovat haptická cesta s dotykovými exponáty, doplněnými popiskami v Braillově písmu,“ přibližuje ředitelka.