Jdi na obsah Jdi na menu
 

lfl1.jpg

Na Literární Františkovy Lázně opět zavítá řada známých spisovatelů.

FRANTIŠKOVY LÁZNĚ - Jubilejní 20. ročník festivalu Literární Františkovy Lázně (LFL) budou ve dnech 3. až 12. listopadu 2017 hostit světově proslulé Františkovy Lázně. Město, kam v minulosti rádi jezdívali slavní spisovatelé, básníci a umělci, opět přivítá spisovatelskou elitu, regionální autory a příznivce české i německé literatury. Právě zastoupení tvůrců z obou stran hranice povyšuje Františkolázeňský festival na mezinárodní událost.

A jelikož je letošní ročník jubilejní, bude se pyšnit hvězdným zastoupením. Mezi pozvanými literáty bude například slavný český prozaik Vladimír Páral, novinář a spisovatel Pavel Kosatík, básník a písničkář Jiří Dědeček, Markéta Hejkalová, Dona Kaprálová, Zbyňka Šolcová, Radek Malý, Martin Zborník, Barry Webb z Anglie nebo režisér Jiří Vondrák. Svoji tvorbu dále představí autoři z našeho regionu, například letos debutující svým románem Milan Hloušek.

Z německých autorů se pak na festivalu objeví např. Sabine Dittrich, Carola Kupfer a Tanja Krombach, která také zastupuje významného partnera festivalu LFL Deutsches Kulturforum östliches Europa (Německé kulturní fórum pro východní Evropu).

„Dvacátý ročník je pro nás velkou výzvou. Organizační přípravy jsou v plném proudu a my všichni usilovně pracujeme na tom, aby letošní jubilejní českoněmecké Literárky byly pro všechny nezapomenutelné,“ za přípravný výbor prohlásila Alena Vávrová.

Festival tradičně zahájí galavečer, který se uskuteční v pátek 3. listopadu ve společenském sále Františkolázeňského Casina. Velkým tahákem také bezpochyby bude ve čtvrtek 9. listopadu koncertní party s kapelou Sto zvířat. O den později 10. listopadu se ve stejném prostředí odehraje slavnostní ukončení LFL, kde nebude nouze o mnohá překvapení.

lfl3.jpg

Literární Františkovy Lázně jsou také významnou společenskou událostí.

Nabitý festivalový program nabídne také mnoho doprovodných akcí. Veřejnost se bude moci zapojit do Běhu s knihou či se zúčastnit poetických procházek městem, které připravuje tradičně Městské muzeum Františkovy Lázně v obou jazykových variantách, německy a česky. Dále nebudou chybět autorská čtení ve vybraných lázeňských domech. V Chebské literární lázni, v přednáškovém sále Knihovny v Chebu se pak lidé budou moci setkat s básníkem Jiřím Žáčkem.

Pro školáky navíc bude vyhlášená výtvarná a literární soutěž, jíž se mimo jiné zúčastní děti z devíti zemí, takže nebudou tentokrát dětské „Literárky“ pouze pro Základní školu a ZUŠ Járy Cimrmana. 

Chybět nebude ani loni premiérová jízda Happeningovým vlakem plným literátů, muzikantů a malířů, kteří společně zamíří z Chebu přes Františkovy Lázně až do německého Hofu. Vlakem se svezou také novináři, pro které bude na první festivalový den připravena „Tisková konference na kolejích“ v konferenčním vagonu Českých drah a.s.  

Mottem pro 20. ročník je Zpívaná poezie. S tím jen zdánlivě nesouvisí zapojení LFL 2017 do celostátní akce Den poezie, s poctou českému básníkovi K. H. Máchovi, které se konají pod patronací Ministerstva kultury ČR.

„Náš staronový festival je známý již od roku 1982. Nyní se k jeho oživené tradici přidávají další a další podporovatelé, kteří mají rádi literaturu a přejí si jejich pokračování,“ doplnila Alena Vávrová. Současně zmínila, že ani letos nebudou chybět jeho zakladatelé a dlouhodobí organizátoři festivalu Miroslav Huptych a Josef Kejha.

Vyhlašovateli 20. ročníku LFL jsou město Františkovy Lázně a spolek Literární Františkovy Lázně, z.s., festival je pod záštitou Českého centra mezinárodního PEN klubu v Praze. Starosta Jan Kuchař výrazným způsobem pomohl tradici tohoto festivalu v nové podobě obnovit. Velkou zásluhu na německém rozměru celé akce má Olga Kupec, která působí na obou stranách hranice.