Jdi na obsah Jdi na menu
 

krudum1.jpg

Mikuláš, anděl a čerti se opět zjeví u hory Krudum. Foto: V. Podracký

HRUŠKOVÁ - Již po desáté vyprovodí lidé sv. Mikuláše na cestu krajem z úpatí hory Krudum. Akce se tradičně odehraje v areálu zaniklého kostela sv. Mikuláše u Hruškové, který byl odkrytý v rámci archeologického výzkumu v letech 2001 - 2005. Začátek je v pátek 4. prosince 2015 v 16 hodin.

Nedílnou součástí podvečerního setkání ve světle hořících loučí bude slovo zástupce Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou, kterým v minulosti kostel sv. Mikuláše náležel. O zpěv se již tradičně postará loketský pěvecký sbor Cubitus, a některé z významných událostí z historie kostela přiblíží v krátkých skečích loketské improvizační divadlo Mejdlo. Občerstvení nachystají Loketské městské lesy, díky tradičně vstřícnému postoji města Lokte, na jehož pozemcích se zaniklý kostel nachází. A samozřejmě nebude chybět ani čert, Mikuláš a anděl.

Akce vznikla z iniciativy lidí působících na již zmíněném archeologickém výzkumu, kterým jako základ posloužila původní regionální mytologie. Podle ní totiž sv. Mikuláš chodil nadělovat dárky právě od hory Krudum. „Pověst, která se tradovala od Žluticka až na Chebsko, měla pravděpodobně základ v pověstech vzniklých na základě reálné historické existence, tehdy již zaniklého, kostela sv. Mikuláše. Kostel byl založen kolem roku 1253 králem Václavem I., který jej následně daroval řádu Křižovníků, zaniknul zřejmě na pomezí 15. a 16. století,“ přiblížil regionální historii jeden z organizátorů akce Vladislav Podracký.