Jdi na obsah Jdi na menu
 

 dul_jeronym1.jpg

 Historický důl se otevře veřejnosti, návštěvníky čekají komentované prohlídky.

ČISTÁ – Horní část středověkého cínového dolu Jeroným u zaniklé obce Čistá by se mohla brzy otevřít veřejnosti. V těchto dnech tu finišují zabezpečovací práce, které jsou nutné pro zpřístupnění této národní kulturní památky. Kdy si stará důlní díla budou moci prohlédnout první návštěvníci, záleží na výsledku kolaudace. A ta je naplánovaná na pátek 13. září. Jakmile správce Jeronýmu – Muzeum Sokolov, dostane oficiální povolení, že může do podzemí vodit lidi, začne organizovat první exkurze. 

"Na našich internetových stránkách zveřejníme termíny prohlídek, na které se budou moci zájemci hlásit. Kapacita jedné skupiny bude do patnácti lidí. S nimi pak projdeme přibližně půlkilometrovou trasu. Jedna exkurze potrvá řádově půl hodiny,“ odhadnul ředitel sokolovského muzea Michael Rund. „Jsem přesvědčený, že návštěvníků bude dost, už během léta se nám hlásili první zájemci,“ poznamenal Rund. 

Muzeum Sokolov dostalo na zpřístupnění historického dolu 400 tisíc korun od Karlovarského kraje a dalších 120 tisíc od Nadace Georgia Agricoly, region Slavkovský les. Díky tomu se Jeroným zařadí mezi ostatní hornické památky, které mohou lidé v regionu obdivovat. Vůbec celá oblast Slavkovského lesa, zvláště pak prostor mezi Horním Slavkovem, Krásnem a Prameny patří k revíru s nejstarší tradicí těžby cínových lokalit v Evropě. Konkrétně v Jeronýmu začala těžba rudy již v 16. století a s přestávkami pokračovala až do konce první světové války. Celé podzemí je proto doslova provrtané jako ementál. Co se týče rozlohy, tak v tom nemá důl konkurenci ani v saských cínových revírech. Některé komory se tady rozpínají do délky 30 metrů. Na šířku mají 10 a na výšku až 8 metrů.

Ložisko v Čisté se nachází asi 6 kilometrů od Krásna, kde lze navštívit hornické muzeum v areálu dolu Vilém s důlní věží, dílnami a úpravnou cínové rudy. Hlavním exponátem tu je těžní parní stroj z dolu Marie z roku 1897. 

Více o dolu Jeroným si přečtete ZDE.