Jdi na obsah Jdi na menu
 

hornici1.jpg

Během hornické slavnosti v Novém Sedle byl před budovou městského úřadu odhalen důlní vozík.

NOVÉ SEDLO – Černého důlního vozíku na dvou krátkých kolejnicích si mohou všimnout lidé před budovou Městského úřadu v Novém Sedle. Vozík sem umístili členové místního havířského spolku Apollonia a slavnostně odhalili při hornické slavnosti, na kterou pozvali řadu hostů a také širokou veřejnost. Chtěli tak ukázat, že Nové Sedlo si historie a tradic spojených s těžbou uhlí váží a hodlá je uchovat pro další generace. 

slavnosti.gif„Důlní vozík jsme dostali od Sokolovské uhelné. Jsme za to rádi. Další bychom měli získat ze šachty Svornost z Jáchymova. Ten máme v plánu usadit na ostrůvek uprostřed kruhové křižovatky. Turisté a návštěvníci Nového Sedla tak ihned poznají, že jsme hornické město,“ řekl starosta Nového Sedla Martin Loukota.  „Vozík před radnicí je upevněný do země a zatížený kameny. To je kvůli tomu, aby ho třeba děti nepřevrhly a nějak si neublížily,“ poznamenal.

To však není jediný havířský symbol, kterým se Apollonia prezentuje. Přímo v kostele si členové spolku nechali od faráře posvětit sošku sv. Barbory, která je patronkou všech horníků. Nyní ji zájemci mohou spatřit v kanceláři starosty města. Během hornické slavnosti došlo také k výsadbě čtyř vzrostlých stromů na volném prostranství u kostela Nanebevstoupení Páně. Jedná se o sakury, pro které je domovem řada asijských států. Lidé v Novém Sedle se tak na jaře mohou těšit na záplavu krásných růžových květů.

Významným okamžikem sešlosti byl také průvod městem. Vpředu vykračovala hornická kapela Barbora a dodávala rytmus celému procesí. V něm bylo vidět černé havířské uniformy, prapory, malé permoníky a také postavu sv. Barbory, která nesla sošku mučednice.