Jdi na obsah Jdi na menu
 

trat1.jpg

 

Starostka Horního Slavkova drží první centimetry nových kolejnic.

HORNÍ SLAVKOV – Šanci na oživení dostala železniční trať číslo 144 v úseku Krásný Jez – Ležnice u Horního Slavkova. Patnáct let je uzavřená a na mnoha místech zarostlá hustým křovím. To by se ale mělo změnit. Už začátkem října tu odstartovaly úpravy, které jsou nezbytné pro obnovu této dráhy.

„Zahajujeme první krok k možnému zprovoznění tratě. Ta nebyla v minulosti zrušena, ale pouze vyloučena. Bohužel je to již patnáct let, takže to na ní také tak vypadá. Když jsem se tu byl poprvé podívat, tak jsem někde koleje vůbec nenašel. Na jednu stranu byla trať úplně zarostlá, na druhou zase rozkradená,“ zavzpomínal Josef Kalivoda, oblastní ředitel Správy dopravních železničních cest (SŽDC). „Chtěl bych zdůraznit, že je důležité, aby byla trať v budoucnu využitá. Já této myšlence přeji hodně zdaru,“ doplnil Kalivoda.

Trať číslo 144 vedoucí z Krásného Jezu do Lokte měří 15,1 kilometru. „Přesně 31. května roku 1997 byla uzavřená a naše město pak dlouho usilovalo, aby se znovu oživila. Nyní by se mělo zprovoznit 5,6  kilometru trati,“ upřesnila starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová. Celá první etapa projektu je o demontáži. „To znamená, že odstraníme koleje od Krásného Jezu k odbočce vlečka Legios. Snese se železniční svršek a upraví železniční pláň,“ popsal ve stručnosti plánované práce ředitel firmy Trail Servis Pavel Juračka. „Na důkaz toho, že jsme již začali, předáváme vám první centimetry kolejnic,“ řekl Juračka na slavnostním zahájení obnovy tratě a podal starostce Vildumetzové kus kolejnice s pamětním štítkem. „My budeme velice rádi, když bude projekt pokračovat i dalšími etapami. A nejen to. S Krásnem a Bečovem nad Teplou hodláme usilovat, aby se sem vrátila i osobní doprava,“ reagovala starostka.

Na využívání dráhy má velký zájem firma Legios, která by po ní přepravovala materiál a vyrobené železniční cisterny. Ty dnes musí převážet nákladními auty po silnici. „Jako odborář mohou říci, trať přináší pracovní místa nejen pro železničáře, ale i pro oblast Horního Slavkova. Bez rozvoje infrastruktury totiž nemůže dojít k rozvoji regionu. Chci opravdu poděkovat všem nadšencům, kteří této myšlence věnovali čas,“ poznamenal Zdeněk Fojtík z Hospodářské a sociální rady Sokolovsko.