Jdi na obsah Jdi na menu
 

lfl1.jpg

Vladimír Páral přijel pozdravit Literární Františkovy Lázně.

FRANTIŠKOVY LÁZNĚ - Za významnou kulturní událost lze jednoznačně označit znovu obnovený festival Literární Františkovy Lázně, který po dva týdny hostilo město světově proslavené svými lázeňskými prameny. A právě sem se během listopadu sjela celá řada uznávaných spisovatelů a básníků, aby pomohli vzkřísit 19. ročník, jenž na sebe vzal podobu českoněmeckého festivalu. Novodobá historie Literárních Františkových Lázní tak odstartovala v nové podobě a se svěžím elánem do dalších let.

Již úvodní tisková konference ukázala směr, jakým se „Literárky“ známé již od roku 1982 hodlají ubírat. Na doby začátků přijeli zavzpomínat zakladatelé a pamětníci festivalu a společně pod taktovkou spisovatelky a básnířky Aleny Vávrové představili, s čím zajímavým staronový festival přichází. Mezi hosty se objevil například historik a spisovatel Pavel Kosatík. Účast na tiskové konferenci si pak nenechali ujít zástupci médií a také představitelé Českého novinářského klubu – Milan Hloušek a Vladimír Kučera.

Na tiskovou besedu navazovalo slavností zahájení festivalu, kde v pestrém programu poezie, hudby a rozhovorů zazněly ukázky z knih zakladatelů a dlouhodobých organizátorů „Literárek“ – Miroslava Huptycha a Josefa Kejhy. Během galavečera byla uvedna in memoriam do Síně slávy Alexandra Berková, spoluzakladatelka Literárních Františkových Lázní. Na její počest zhotovil básník a výtvarník Miroslav Huptych koláž, která byla k vidění v rámci výstavy ve společenském sálu Casina. Součástí programu byla dále křest nové sbírky Aleny Vávrové s názvem Sojka z nebe utržená. Role moderátora se skvěle zhostil Petr Jančařík.

lfl3.jpg

Slavnstní křest nové básnické sbírky Aleny Vávrové.

Festival dále nabídnul pásmo kulturních akcí věnovaných poezii, české i německé literatuře. Své příznivce si našla sportovní akce Běh s knihou či procházka literární historií Františkových Lázní.  

Ve velkém stylu se odehrálo také samotné finále „Literárek“. Divadlo Boženy Němcové se stalo místem dostaveníčka slavných spisovatelů z obou stran hranice. Českoněmeckého čtení se ujali samotní autoři Rainer König a Josef Formánek. Jako čestní hosté dále vystoupili prozaik Vladimír Páral a český písničkář Jiří Dědeček, předseda PEN Klubu v České republice.

lfl6.jpg

Bez kytary by to nebyl Jiří Dědeček.

„Blahopřeji panu starostovi a Aleně Vávrové, že se jim podařilo nakupit na malý prostor tolik spisovatelů. Je jich tolik, že je tady přespisovatelováno,“ zavtipkoval před publikem Vladimír Páral a slovní hříčku bravurně odříkal i v Němčině.

lfl4.jpg

Kdo bude číst první? König, nebo Formánek? Kámen, nůžky, papír ...

Festival byl letos uspořádán ve spolupráci se Střediskem západočeských spisovatelů v Plzni a pod záštitou Českého centra mezinárodního PEN klubu v Praze. Akci materiálně i morálně podpořila řada místních kulturních zařízení i podnikatelů. Role vyhlašovatele se zhostilo město Františkovy Lázně v čele se starostou města Janem Kuchařem. Na přeshraničním rozměru pak mají velkou zásluhu Olga Kupec a Václav Gruber.

lfl5.jpg

Na literárním festivalu nemohl chybět ani starosta města Jan Kuchař.

„Jsem obzvláštně potěšena, že se letos poprvé partnery festivalu staly České dráhy spolu s německým dopravcem Oberpfalzbahn a mohl tedy vyjet s literáty náš první symbolický happeningový vlak z Chebu, přes Františkovy Lázně do Hofu a zpět,“ uvedla Alena Vávrová.

Ve speciálním vlaku se zpívalo, recitovalo a nechyběly ani autorské autogramiády, a to zejména Vladimíra Párala a Jiřího Dědečka.

lfl7.jpg

Hromadný snímek pasažérů před happeningovým vlakem.