Jdi na obsah Jdi na menu
 

  stezka_odsouzeni1.jpg

 Úprava vycházkové stezky si vyžádala značné pracovní úsilí. Foto 2x: VS ČR

KYNŠPERK NAD OHŘÍ – Důkladných úprav o očisty se dočkala s příchodem léta naučná stezka v Kynšperku nad Ohří. Do úklidových prací a oprav se tu již na jaře pustila parta deseti odsouzených z nedaleké věznice. Během téměř tisícovky brigádnických hodin zvládli na cesty navozit tuny písku, štěrku a vyměnili na padesát dvoumetrových kulatin, které museli řádně podsypat. Podél celé trasy vyčistili odtokovou strouhu, stejně tak odtoky napříč stezkou a navrch ještě přidali dva nové. Vedle toho srovnali svah, který se sesul vlivem vody, a uklidili všechna stanoviště s informačními tabulemi včetně ohniště.

„Na práce vyrážela skupina deseti odsouzených celkem jedenáctkrát ve volném čase se svými vychovateli. Odměnou jim byl pocit z dobře vykonané práce a vědomí vlastní hodnoty, i když zakusili na vlastní kůži pocit zmaru a bezmoci poté, co jim čerstvě odvedenou práci zničili místní vandalové a opilci,“ uvedla mluvčí Věznice Kynšperk nad Ohří Petra Bělíková.

„Vězni pracovali rádi a s nasazením. Kolektiv se po čase stmelil a o to víc jim práce pod rukama ubývala. Z pohledu vychovatele přinesla tato řízená pracovní terapie osobní relaxaci formou aktivního trávení volného času a snížení škodlivých účinků věznění. Jde o kolektivní systém práce, kdy dochází k přirozenému nácvik sociálních dovedností, určité formě nácviku neverbální komunikace a zvládání konfliktů. Daří se zde propojit využití pracovního potenciálu odsouzených, zajistit aktivní a smysluplné využití času a napomáhat vytvoření a rozvoji pracovních návyků a dovedností,“ vysvětlila Bělíková.

  stezka_odsouzeni2.jpg

 Opotřebované kulatiny bylo nutné vyměnit a řádně podsypat. 

Naučná stezka vede po okraji lesa v místech, kam již v minulosti chodily na procházku děti z mateřských a základních škol i další obyvatelé města. „Jednalo se vlastně o lesní pěšinu, která v době dešťů byla velice těžce schůdná. Cesta se budovala postupně od roku 2006, podél bylo tehdy vysazeno deset stromů různých druhů, trasy se vysypaly štěrkem, vybudovala se odpočívadla, instalovaly se naučné tabule,“ připomenula mluvčí kynšperské věznice.

Upravenou vycházkovou cestu představilo město Kynšperk nad Ohří oficiálně koncem září 2008. Naučná stezka Nad rybníkem Sýkorák je zaměřená na historii, geologii, lesnictví, zoologii, botaniku. Během krátké procházky se návštěvník na informačních tabulích dočetl řadu zajímavosti o této lokalitě. „Na stezce se však podepsal zub času a časté návštěvy vandalů. Po dohodě se starostou města Tomášem Svobodou převzala věznice nad stezkou patronát a prostřednictvím odsouzených zahájila její rekonstrukci,“ doplnila Bělíková.

Péče o stezku však není jedinou aktivitou, kdy odsouzení zvelebují přírodní zajímavosti a památná místa. Letos v květnu například vězni v doprovodu vězeňského kaplana a vychovatele vyčistili okolí kříže v bývalé obci Krainhof, dnes Dvorečky. Prostranství bylo sevřené náletovými dřevinami a bylo tedy potřeba je důkladně prořezat. „Památný kříž zde 28. května roku 1994, tedy před dvaceti lety, instaloval s rodáky kaplan věznice Jaroslav Šašek,“ zavzpomínala mluvčí. „Brigáda se tu nekonala poprvé. Již v roce 2011 čistili vězni okolí kříže před nadcházejícími Velikonocemi,“ dodala.