Jdi na obsah Jdi na menu
 

kaple2.jpgCHLUM SVATÉ MAŘÍ – Poutník, který při svých toulkách po Sokolovsku zavítá do Chlumu Svaté Maří, bude mile překvapený. Na Drsném vrchu totiž spatří obnovenou kapličku Panny Marie Pomocné. Z ruin se tak po dlouhých letech znovu stalo důstojné místo vhodné k duchovnímu rozjímání. Místní lidé jsou s výsledkem rekonstrukce spokojeni. Někteří si dokonce ještě dnes vybavují její původní podobu.
„Jako malá holka jsem si ke kapličce chodila hrát, takže si pamatuji, jak tehdy vypadala. Ještě v roce 1946 byla krásná. Postupem let ale bohužel zchátrala,“ zavzpomínala 75letá rodačka z Chlumu Svaté Maří. „Tenkrát tady žilo mnohem více lidi než je tomu dnes. V roce 1945 měl Chlum více než 1400 obyvatel. Pak ale nastal nucený odsun,“ poznamenala pamětnice.
Radnice si přála, aby kaplička byla co nejvíce podobná té původní. Dlouho však nemohla sehnat její obrázek nebo dobový snímek. Nakonec pomohla náhoda a obec získala starou pohlednici vydanou kolem roku 1930. Na ní byla kaple zřetelně zobrazená.
Objekt má nyní obdélníkový půdorys se skosenými nárožími. Strop je tvořený valenou zděnou klenbou. Krov je dřevěný se zastřešením pálenou plochou taškou – bobrovkou. Nad vstupním průčelím je proveden štít.
„Největším lákadlem naší obce je samozřejmě poutní kostel. Je ale dobře, že tu teď máme další bod, kam mohou lidé zajít. Velice pěkným místem je i Svatá
studánka,“ pověděl starosta Chlumu Svaté Maří Miroslav Hrůza. 

kaple4.jpg

 obrazek-kaplicky.jpg

Obrázek původní kapličky. *                                                                                   Stav kaple před rekonstrukcí.

 

*(Dobový obrázek zapůjčil OÚ Chlum Svaté Maří) 


 

Náhledy fotografií ze složky Chlum Svaté Maří