Jdi na obsah Jdi na menu
 

mouckovi-2a.jpg

 Oslava zlaté svatby se konala za přítomnosti příbuzných. Foto: E. Odvárková

DOLNÍ RYCHNOV - Zlatou svatbu oslavili v léčebně v Dolním Rychnově hospitalizovaní pacienti Jana a Jaromír Moučkovi. Oslavu uspořádala rodina ve spolupráci se zaměstnanci Domu ošetřovatelské péče, jak se léčebna dlouhodobě nemocných nazývá. Na zlatou svatbu přišli všichni nejbližší příbuzní, rodiny dcer jubilujícího páru.

„Jídelna naší léčebny se proměnila ve svatební sál a celá rodina zasedla k bohaté svatební tabuli. Sešli se v hojném počtu, celkem jich tu bylo i s vnoučaty šestnáct. Manželé Moučkovi, slavnostně oblečení, nebyli dojetím schopni slov. Po přípitku jsem se připojila za naší společnost s blahopřáním, květinou a svatebním přáním," přiblížila atmosféru zlaté svatby sociální pracovnice léčebny Ema Odvárková. 

Moučkovi se brali v roce 1964 v karlovarské Staré Roli, kde také bydleli. „Nejraději vzpomínám na naše společné začátky. Začínali jsme od nuly a postupně jsme se přece jen zmohli, zařídili si byt ... Víc jsme si všeho vážili, když jsme ke všemu přišli jen svým přičiněním," vzpomíná na existenčně nelehké začátky padesátiletého manželství pan Moučka. 

Rodina se však musela potýkat i s nepřízní osudu. Život manželů poznamenaly dějiny. Jaromír Moučka pracoval v roce 1968 u karlovarské policie. V začátku sovětské okupace odstranil z policejní budovy transparent s nápisem ´Se Sovětským svazem na věčné časy´ a byl za to ze státních služeb propuštěn. Šestnáct let pak dělal strojníka v briketárně Vřesová. K policii se vrátil hned po sametové revoluci a vzal tam sebou i manželku, která do té doby byla programátorkou na dolech. Druhou její prací bylo domácí šití - šatila celou rodinu v době, kdy v obchodech s oděvy celkem nic nebylo. A recept na dlouhé manželství? Podle slov pana Moučky: „Je důležité vydržet 25 let a pak už to jde samo."                      

A. Kunc