Jdi na obsah Jdi na menu
 

svice1.jpg

Ruční výroba vonných svící na statku Bernard má již svoji tradici.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Začít samostatně podnikat není jednoduché. Živnostník musí přemýšlet, kde vezme na počáteční investice a z čeho pořídí materiál a další vybavení. Když ale může převzít zavedený obchod se zařízenou dílnou a extra zvýhodněným nájmem, je podnikatelský start přece jenom jednodušší. A právě takové výhody nabízí zájemcům podnikatelské inkubátory na statku Bernard v Královském Poříčí. Jedná se o zavedené prodejny a řemeslné dílny, kde šikovní živnostníci mohou takřka ihned začít pracovat a budovat si svoji novou firmu. Jestli bude úspěšná a prosperující, záleží jen na nich. 

„Jsem přesvědčený, že začínat s podnikáním u nás je daleko jednodušší, než kdyby to lidé zkoušeli někde jinde. Přijdou do zařízené dílny, zaběhlého provozu a ještě navíc dostanou zvýhodněný nájem, což znamená, že první půlrok platí pouze energie,“ vysvětlil jednatel statku Bernard Miroslav Makovička v čem konkrétně spočívají výhody podnikatelských inkubátorů. „V regionu žije mnoho lidí, kteří mají řemeslo jako svůj koníček, ale stále váhají a nevědí, jestli se do toho mají pustit naplno. U nás si přitom mají možnost na nějaký čas vyzkoušet, jestli by je nové podnikáním uživilo,“ doplnil Makovička s tím, že statkem projde ročně až 35 tisíc návštěvníků, tedy potenciálních zákazníků. „Každou sezónu pořádáme i několik kulturních akcí na podporu řemesel. K tomu ještě můžeme pomoci s počátečním marketingem,“ připomenul jednatel. 

Aktuálně jsou na statku volné dílny pro výrobu keramiky, vitráží a textilu. K dispozici jsou také prostory nové apatyky, kde se do budoucna počítá s prodejem bylinek a přírodních produktů. „Keramická dílna běží už čtyři roky, má tedy svůj osvědčený sortiment a také zákazníky. Zajetý provoz má i dílna vitráží, kde je veškeré vybavení pro různé řemeslné techniky včetně výroby skleněných perlí,“ upřesnil Makovička. Na léto si mohou zájemci pronajmout také částečně zařízenou kovárnu - zámečnu, která se nachází na nádvoří vedle stodoly. A kdo by chtěl, může na statku přímo bydlet i se svojí rodinou.

 dilna-designu.jpg

 Dílna designu sází na originalitu a nové trendy. Foto 2x: Statek Bernard 

Na Bernardu je dnes otevřená truhlárna, obchod s vonnými svícemi a dílna designu. „Naší první akcí na statku byly vánoční trhy v roce 2006. Když se ohlédnu za dosavadní prací, tak musím přiznat, že to byla dřina. Určitě se ale vyplatila. Dnes máme stálé zákazníky z celé České republiky, kteří za námi pravidelně jezdí a fandí naší práci,“ řekla Pavlína Klemerová, která se věnuje ruční výrobě vonných svící. „Naším cílem je dostat na statek další řemeslníky a zprovoznit uvolněné dílny. Čím více jich tu bude fungovat, tím bohatší bude nastávající sezóna,“ prohlásil jednatel.  

Drobní živnostníci a obchodníci přijíždějí do Královského Poříčí také kvůli vzdělávání. Za sebou mají například výuku německého a ruského jazyka. Letos v březnu pak na Bernardu odstartují bezplatné kurzy pro začínající podnikatele. Účastníci programu zpracují podnikatelský záměr a získají znalosti a dovednosti potřebné pro zahájení svého podnikání.