Jdi na obsah Jdi na menu
 

thun1.jpg

Porcelánová zastávka bude tvořit nový úvod prohlídky.

NOVÁ ROLE - Porcelánka Thun 1794 a.s. v Nové Roli na Karlovarsku se stává první porcelánkou v České republice, která disponuje uceleným Návštěvnickým centrem a přináší na trh industriální turistiky v Karlovarském kraji komplexní řešení této stále žádanější služby. Návštěvnický okruh velmi úzce spolupracuje s Návštěvnickým centrem sklárny Moser a Muzea Becherovky. Novinkou Návštěvnického centra v Nové Roli je Porcelánová zastávka. Ta tvoří nový úvod prohlídky, přičemž se tu lidé mohou seznámit se současnou výrobou českého porcelánu a těžbou kaolinu, dominantní surovinou pro výrobu kvalitního porcelánu ze společnosti Sedlecký kaolin a.s. Součástí Porcelánové zastávky je také sociální a stravovací zařízení či prodejna porcelánu.

Rozvoj Návštěvnického centra by se neobešel bez vlastních investic, které se podařilo doplnit o získání dotace z Ministerstva pro místní rozvoj. „S tímto druhem dotace se setkáváme poprvé, není to dotace z evropských prostředků, nýbrž z vlastních národních prostředků, poskytnutá prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj. Již při jejím zpracování jsme si uvědomili, že pro dotační prostředky začínají platit nová a přísnější pravidla, která přináší zvýšenou administrativní zátěž. Díky serioznímu a profesionálnímu přístupu ministerských úředníků se nám daří prostředky postupně čerpat a celou akci realizovat v dohodnutých termínech tak, aby mohlo být centrum od prosince roku 2015 plně k dispozici všem návštěvníkům,“ uvádí k získané dotaci z MMR Ing. Jaroslav Šimek, ředitel provozu Servis, který má celou realizaci další etapy rozvoje Návštěvnického centra ve své kompetenci.

K samotné realizaci se vyjádřil také designér Boris Klimek, který byl odbornou porotou vybrán pro realizaci tohoto projektu „Ústředním motivem navrženého multifunkčního prostoru je příběh porcelánu, který svým obsahem a poutavou stylizovanou formou poodhaluje širokému publiku pozoruhodný  proces výroby porcelánu od samotné těžby a zpracování kaolínu, přes jednotlivé výrobní postupy, až po rozmanité produkty společnosti Thun 1794 a.s.“

A na co se může návštěvník Porcelánové zastávky těšit?

Porcelánová zastávka – centrum služeb pro turisty má nabízet kvalitní odpočinkové a relaxační zázemí nejen lidem, kteří přijíždějí do Nové Role jako turisté nebo cykloturisté, ale návštěvníkům prohlídkového okruhu či Porcelánové školičky.

Centrum služeb jim poskytne expozici s tématem Porcelánový příběh, vnitřní i venkovní dětský koutek, venkovní odpočinkové posezení, nové prostory závodního stravování s názvem „Kantýna“, informační centrum s prodejem suvenýrů a moderní sociální zázemí.

Centrum leží v areálu porcelánky Thun 1794 a.s. – největšího českého výrobce porcelánu – zhruba 300 metrů od křižovatky cyklostezek, vlakového a autobusového nádraží a turistické značené trasy. „Prohlídka expozice v Porcelánové zastávce bude začleněna do koncepce Návštěvnického centra, čímž dojde ke zkvalitnění celého produktu cestovního ruchu,“ doplňuje za provozovatele Návštěvnického centra průvodkyně Růžena Dolinová.

thun3.jpg

V areálu mají vzniknout také venkovní odpočinkové prostory.

Hledat cestu k přiblížení unikátní výroby porcelánu co nejširší veřejnosti, počínaje skupinovými zájezdy či individuálními turisty a žákům MŠ a ZŠ se vedení společnosti rozhodlo v závěru roku 2012. „Z počátku jsme hledali formu přiblížení unikátní výroby porcelánu nejširší veřejnosti a jako vhodná nám přišla myšlenka novináře a průvodce Jaroslava Doliny umožnit návštěvníkům vstup přímo do výrobního závodu a tak bez jakéhokoli zkreslení prezentovat současnou výrobu. Pro tento účel jsme vytvořili Návštěvnické centrum, které nabízí úvod prohlídky v Showroomu společnosti přes kinosál a návštěvnickou galerii přímo do srdce výroby,“ říká o historii vzniku Návštěvnického centra generální ředitel společnosti Thun 1794 a.s. Vlastimil Argman a dodává:

„Návštěvnické centrum provozuje Archa Loket, která má dlouholeté zkušenosti v oblasti cestovního ruchu. Společnou prací jsme vytvořili produkt takzvané industriální turistiky, který navštívily od poloviny roku 2013 do konce října 2015 tisíce lidí. Dalším krokem k rozvoji Návštěvnického centra bylo vybudování Porcelánové školičky, která umožňuje návštěvníkům MŠ a ZŠ vytvořit si dle vlastní fantazie hrneček, který jim bude připomínat návštěvu naší společnosti. Myšlenka paní Dolinové na zřízení této školičky se v praxi osvědčila jako velmi zajímavý a přitažlivý produkt pro nejmladší návštěvníky."

Že je o produkt skutečně zájem prokazují i reference od návštěvníků, kteří služeb již využili. „Dnes jsme opět navštívili Vaši Porcelánovou školičku. Ujali se nás manželé Dolinovi, kteří nás provedli celým provozem a dětem předškolního věku vysvětlili, jak vzniká porcelán. Děti si osahaly porcelán v jednotlivých etapách výroby a v Porcelánové školičce si vyzdobily svůj hrníček. Celá návštěva továrny proběhla v klidném, milém a příjemném duchu,“ popsala svoji zkušenost z návštěvy Návštěvnického centra Jitka Podlipská z Mateřské školy v Sokolově.