Jdi na obsah Jdi na menu
 

stolet1.jpg

Oslavenkyně v kruhu rodiny a dalších gratulantů. Foto: Archiv Vila Maria

DOLNÍ RYCHNOV - Eva Ryvolová, klientka domova pro seniory Vila Maria v Dolním Rychnově, oslavila v kruhu příbuzných, spolubydlících a zaměstnanců domova v klubovně vily své sté narozeniny. Nechyběli ani další gratulanti z okruhu dobrovolníků a také úřadů.

V sedmnácti letech přišla Eva Ryvolová ještě před válkou na Plzeňsko. Brzy se ale s manželem odstěhovala do našeho kraje, do tehdejšího krajkářského centra Libavského Údolí. Pracovala tu ve výrobně záclon. Také prodávala v mlékárně, ještě ve svých osmdesáti letech uklízela v libavské škole. V pohybu jí více omezil až v jejích devadesáti osmi letech úraz. V domově pro seniory v Dolním Rychnově, kde má ošetřovatelskou, zdravotní i socioterapeutickou péči, bydlí půl roku. „Chvilku si zvykala,“ říká o mamince, pro niž samostatnost byla samozřejmá téměř celé století, její syn Jaroslav. Eva Ryvolová má tři děti, ještě syna Antonína a dceru Olgu. Má samozřejmě i vnoučata, pravnoučata a už také jedno prapravnouče. „Střídáme se v návštěvách, a protože má maminka hodně potomků, navštěvujeme jí každý den,“ říkají její děti.

Na oslavu v klubovně přišli jubilantce gratulovat také ředitelka Domu ošetřovatelské péče, k němuž domov patří, Magdaléna Radošová, a výkonný ředitel léčebny a domova Jan Pakosta. Byly tu také sokolovská místostarostka Renata Oulehlová, která se svým dobrovolnickým sdružením Střípky organizuje pro klienty rychnovského zařízení společenské programy, zástupci obce Libavské Údolí a též pracovnice Okresní správy sociálního zabezpečení v Sokolově. Ty oslavenkyni předaly blahopřejný dopis od ministryně práce a sociálních věcí, ve kterém bylo i sdělení, že stoleté oslavenkyni byl navýšen důchod. Do kroniky obce Libavské Údolí stvrdila Eva Ryvolová podpisem dosažení úctyhodných stých narozenin.