Jdi na obsah Jdi na menu
 

putovni_vystava1.jpg

Putovní výstava představila snímky pořízené metodou camera obscura.

SOKOLOVSKO – Jak vhodně využít kulturní a průmyslové dědictví k rozvoji našeho regionu? Na tuto otázku přinesl jasné odpovědi mezinárodní projekt SHIFT-X, který se po dobu 26 měsíců usilovně zabýval tímto tématem a zjišťoval, jakým způsobem lze historický odkaz našich předků zužitkovat při ekonomické a sociální proměně tradičních průmyslových oblastí. Kromě reálných vizí předložil i konkrétní návrhy na zlepšení image Sokolovska a řadu inovativních produktů. Z projektu také jednoznačně vyplynulo, že industriální charakter regionu je možné využít jako silný potenciál pro rozvoj cestovního ruchu a propagaci celého území.

„Jako největší přínos projektu vnímáme výměnu zkušeností a přebírání dobré praxe v přístupu a řešení nadregionálních společných témat mezi projektovými partnery. Například při budování turistických stezek nebo podpoře místních řemeslníků tvorbou regionální značky. Proč se nepoučit z přístupu, který je již odzkoušený a evidentně funkční v jiném evropském regionu a nepřevzít ho sem k nám, na Sokolovsko?“ zamýšlí se koordinátorka projektu SHIFT-X Ing. Zdeňka Brožová.

Jedním z konkrétních výstupů, který projekt přinesl je například ´Katalog tradičních regionálních produktů´, který byl vytvořen za účelem propagace a zviditelnění produktů pocházející přímo ze Sokolovska. „Cílem katalogu je poukázat na to, že i náš okres má své typické a tradiční produkty. Zároveň se snaží pozitivně ovlivnit lokální trh, turismus, tvorbu pozitivní image a podpořit producenty v jejich činnosti,“ doplňuje Brožová s tím, že vizí konceptu je propagovat výrobky i z Chebska a Karlovarska a vytvořit tak souhrnný katalog pro celý Karlovarský kraj.

Další novinkou je zavedení regionální značky ´Original product of Sokolovsko´. Tato známka označuje řemeslné výrobky, zemědělské a potravinářské produkty a umělecká díla pocházející ze Sokolovska. Od letošního léta se touto značkou mohou pyšnit čtyři regionální výrobci, kterým byly uděleny certifikáty v rámci konání Veletrhu tradičních řemesel v Královském Poříčí. Zde bylo také možné vůbec poprvé spatřit putovní výstavní kontejner, který prezentoval fotografie průmyslového dědictví a dalších důležitých regionálních pamětihodností pořízených metodou camera obscura.

Významným počinem projektu SHIFT-X je bezesporu ´Předinvestiční plán zprovoznění inovačního návštěvnického centra na Sokolovsku´ se zaměřením na energetické zdroje našeho regionu. Tento komplex by mohl vzniknout v Březové u Sokolova. Za zmínku stojí také dokument pojmenovaný ´Návrh kampaně na změnu image v kontextu průmyslového dědictví´, který navrhuje možné aktivity a produkty včetně užití nové značky ´Průmyslové dědictví Sokolovska´. Přínosné jsou i další dva materiály - ´Inovační koncept expozice průmyslově technického muzea´ zpracovaný pro Hornické muzeum v Krásně a ´Studie tradiční výroby regionu Sokolovska s přesahem na Karlovarsko´.

Výstupy projektu budou do ledna 2015 prezentovány na webových stránkách www.sokolov-vychod.cz a www.shiftx.eu.  Už dnes tu však lidé objeví řadu zajímavých informací včetně interaktivní mapy ´Průmyslové památky Sokolovska´, která zve za poznáním industriální stopy zanechané v našem regionu. Sběr podkladů pro online mapu pokračuje a v budoucnu dokonce vyjde i v tištěné podobě. 

Lead partnerem projektu SHIFT-X je okres Zwickau. Dalšími partnery jsou Asociace hornického turismu Welzow (Německo), Asociace Štýrská železná stezka (Rakousko), Mikroregion Sokolov – východ (ČR), STEBO kompetenční centrum komunitního rozvoje (Belgie), Město Bydgoszcz (Polsko). Akademickými partnery jsou Technická univerzita Báňské akademie Freiberg (Německo), Univerzita Graz (Rakousko).