Jdi na obsah Jdi na menu
 

retro1.jpg

Rekonstrukce obývacího pokoje 80. let. Pamatujete si, jak vypadala vaše domácnost? Foto 3x: Archiv GAVU Cheb

CHEB – Retromuseum připomínající životní styl a design v ČSSR otevřela jako svoji novou pobočku Galerie výtvarného umění v Chebu. Expozice se nachází v sousedním domě na hlavním chebském náměstí, kde se dříve nacházelo železářství. Téměř stoletá tradice prodeje tohoto sortimentu však podlehla tendenci vytlačující maloobchodní prodej na periferii s lepší dopravní přístupností. Město Cheb tehdy dům zdarma nabídlo galerii, která jej opravila z evropských dotací a svého zřizovatele Karlovarského kraje. Rekonstrukce domu a pořízení základního vybavení stálo zhruba 18 milionů korun a na dalších 1,5 milionu přišla vlastní expozice a rekonstrukce přilehlé části budovy galerie. V zadní části se totiž galerie a Retromuseum propojily a vznikl zde nový moderní depozitář, který galerie naléhavě potřebovala.

Retromuseum v Chebu je věnováno designu a životnímu stylu 60. až 80. let. Jeho časový záběr vymezují dvě přelomové události – světová výstava Expo 58 v Bruselu, počátek pootevírání se západnímu světu po mnohaleté odmlce a impulz nového vizuálního stylu, a sametová revoluce v listopadu 1989, zásadně měnící politicko-ekonomické okolnosti života i tvorby. Ve stálé expozici je prezentován špičkový design prostřednictvím exponátů zapůjčených ze sbírek mnoha českých muzeí, zejména pak Národního technického muzea v Praze a Uměleckoprůmyslového musea. Tato dvě muzea jsou také hlavními partnery celého projektu. Jedná se o jedinou syntetickou expozici poválečného designu u nás.

Další prezentovanou oblastí je kutilská produkce či „domácí umění“, jež vzešlo z permanentního nedostatku kýženého zboží, touhy po moderním a krásném prostředí, rukodělné tradice i dostatku volného času. Vedle exponátů vystavených klasickým muzeálním způsobem ve vitrínách se tu nachází pět autentických dobových prostředí bytů a kanceláří, do nichž může návštěvník vstoupit a na vlastní kůži zažít pocit návratu v čase: posadit se do dobového křesla, otevřít si skříně a zásuvky, napsat pár vět na psacím stroji nebo na telefonu vytočit číslo, kterým se spojí se sousedním bytem či kanceláří.

retro3.jpg

Instalace lustrů v bruselském stylu.

„Retromuseum obohatilo programovou náplň galerie o novou sféru - užité umění a design. V roce 2010 těsně před mým příchodem do Chebu jsme spolu s několika přáteli navštívili Berlín, kde nás doslova uchvátilo Museum DDR. Už tehdy jsem uvažoval o zřízení něčeho podobného u nás. A právě v té době se stejná myšlenka objevila i v Plzni, kde mělo ve Světovaru, zchátralém brownfieldu na kraji města, v rámci nového kulturního centra vzniknout Muzeum designu a životního stylu jako pobočka Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Projekt však ztroskotal na kontaminaci areálu. Až v Chebu se sešly podmínky natolik jedinečné, že by bylo trestuhodné je nevyužít. Ideální je především napojení na již existující instituci, které minimalizuje provozní, zejména personální náklady. Pro galerii Retromuseum znamená rozšíření programové náplně, a tím posun mezi největší muzea umění v České republice,“ uvádí Marcel Fišer, ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu.

V souladu s rostoucí rolí techniky ve druhé polovině 20. století věnuje Retromuseum velkou pozornost průmyslovému designu a dopravě. Nalezneme tu jak vývojovou kolekci domácích spotřebičů či televizorů, tak typické dopravní prostředky jako Škoda 1000 MB, skútr Čezeta (zvaný prase) či velorex. Životní pocit do velké míry dotvářela i hudba, které, hlavně v poloze pop music, věnujeme samostatný oddíl, představující pop music ze strany autorů a interpretů i z druhé strany posluchačů a fanoušků. Životní styl přibližují dobové projekce a slideshow fotografií z dobového tisku i rodinných archivů.

retro4.jpg

Balicí papír podniku zahraničního obchodu Tuzex.

Vedle stálé expozice v přízemí a mezipatře budovy tu budou vždy probíhat dvě dočasné výstavy, situované do prvního poschodí. Ve velkém výstavním prostoru byla souběžně zahájena výstava věnovaná botaskám - Když boty, tak botasky! Fenomén Botas v Československu. Kromě dobové produkce 60. až 80. let představují i nedávné oživení této značky mladými designéry (Botas 66), kteří ostatně za touto výstavou stojí. Druhá menší výstava je věnována chebskému designérovi Josefu Cupákovi, autoru legendární skládačky ESKA 622.

„Návraty a ohlížení se do minulosti provázejí lidstvo zřejmě od nepaměti. V poslední době se předmětem zájmu však stala doba, která je v dosahu paměti naší nebo našich rodičů. Vzpomínání se pojí s nostalgií, negativa překrývá milosrdný opar, zůstává iluze idyly. Přiblížit a pochopit dobu je možné i skrze vizuální stránku všedního života, svět věcí a jejich podoby – design. Životní styl minulého režimu přibližujeme především prostřednictvím artefaktů z různých oborů užitého umění, designu a architektury. V souladu s rostoucí úlohou techniky v každodenním životě a rozvoje dopravy zde významné místo zaujímá expozice průmyslového designu. Sekce užitého umění představuje chronologický přehled vývoje mezinárodně úspěšné české sklářské školy i další, často rovněž velmi silné disciplíny - keramika, porcelán, hračky, grafický design, textilní a nábytková tvorba,“ vyjmenovává Daniela Kramerová, hlavní kurátorka Retromusea Cheb.

K otevření Retromusea vyšlo hned několik publikací. Jednak to je reprezentativní katalog stálé expozice se statěmi kurátorů jednotlivých sekcí přibližující v šestnácti kapitolách proměny životního stylu a design podle jednotlivých oborů s bohatým fotografickým doprovodem a dále jeho redukovaná verze, jakýsi průvodce expozicí. Rozsáhlý katalog vychází též k výstavě o fenoménu Botas. A konečně k výstavě Josefa Cupáka galerie vydala drobný leták, vůbec první publikaci připomínající tuto významnou osobnost Chebu i českého designu.