Jdi na obsah Jdi na menu
 

 rozhledna.jpg

Starosta Březové Miroslav Bouda ukazuje podobu zamýšlené rozhledny.

BŘEZOVÁ – Šestnáctimetrová rozhledna se zvonem by mohla někdy v budoucnu vyrůst na kopci u Kamenice nad Březovou. Alespoň o tom uvažuje tamní starosta Miroslav Bouda, podle kterého by vyhlídková věž mohla přilákat turisty a milovníky přírody. O tom, jak by měla rozhledna vypadat, podrobně vypovídá architektonická studie od inženýrky Marcely Plaché.

„Záměr ji natolik nadchl, že studii pro nás vypracovala zdarma,“ poznamenal vděčně Bouda. „Stavbu rozhledny bude potřeba prosadit nejen do ideje naší Březové, ale i okolních obcí. Nemá sloužit totiž pouze pro nás. Také bude potřeba zvážit, jakým způsobem ji financovat a jestli se pokusit o získání nějaké vhodné dotace,“ pokračoval starosta.

Vyhlídková věž by se jmenovala Březanka. Je koncipována jako moderní a originálně pojatá rozhledna, řešená v kombinaci dřeva a kovu. Výhled má být 13,6 metru nad zemí, přičemž celková výška konstrukce dosáhne 16 metrů. „Hlavní myšlenkou bylo vytvořit bránu k nečekanému výhledu do krajiny, který se naskytne z vrcholku kopce U kaple nedaleko obce Kamenice. V návaznosti na historii místa a nedalekou kapličku by mohla rozhledna sloužit jako vyhlídkový bod a nový turistický cíl. Do vrcholu věže by měl být umístěn zvon, čímž by stavba zastala i funkci zvonice,“ lze se dočíst ve studii.

Nosnou konstrukci tvoří ocelový sloup nesoucí točité schodiště a vyhlídkovou plošinu. Dřevěné hranoly tvoří plášť válcového těla věže a z dřevěných trámů je navržena také vstupní brána. „Rozhledna Březanka by skvěle umocnila výjimečnost zvoleného místa. Navíc by to byl další skvělý doplněk oživení turismu v této oblasti. Obecně si totiž myslím, že našemu regiony tyto dominanty pernamentně chybí. A pokud by věž byla osvícená, stala by se jakýmsi majákem pro široké okolí. Už dnes je vidět z dálky kamenická kaplička, která láká výletníky a poutníkům ukazuje směr jejich cesty,“ doplnil Bouda.