Jdi na obsah Jdi na menu
 

  skyba1.jpg

 Michal Skýba rád navštěvuje zajímavá místa našeho kraje. Foto: Archiv M. Skýby

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ – Poznávání krás našeho kraje a zdolávání vrcholků Krušných hor. To je záliba, které se ve volném čase oddává starosta Královského Poříčí Michal Skýba. Na svém kole už projel celé Sokolovsko a za sebou má i řadu výletů v okolí Chebu a Karlových Varů. Jako náruživý cyklista zná důkladně i Cyklostezku Ohře. A právě té se týká první položená otázka.

Pane starosto, vaší obcí prochází páteřní Cyklostezka Ohře. Co všechno je potřeba dělat, aby cesta byla během sezóny dobře sjízdná a cyklistům se na ní líbilo?

Jsme si vědomi, že údržba cyklostezky je velice důležitá. Naše obec ji provádí ve spolupráci s Karlovarským krajem, který na tuto činnost finančně přispívá. V rámci údržby je potřeba pravidelně čistit propustky a žlabovky u svahu, dále sekat trávu podél stezky a prořezávat náletové dřeviny. Také nezapomínáme na údržbu odpočívadel a naučných tabulí.

Královské Poříčí také leží na vodácké dálnici. Jsou u vás podmínky pro to, aby se tu vodáci mohli utábořit a strávit nějaký čas?

Na levém břehu řeky Ohře se nachází vodácký kemp U Barona. Je zde možnost táboření a občerstvení. Samozřejmostí je také sociální zařízení. Za naši obec mohu říci, že spolupráce s nájemcem, který se o kemp stará, je na dobré úrovni.

Největším turistickým magnetem vaší obce je historický statek Bernard. Řekněte ale, jsou u vás i jiné památky, které stojí za to poznat?

Ano, statek Bernard je bezesporu největším lákadlem pro turisty, ale máme zde ještě další velice zajímavé památky. Jmenovat mohou kostel sv. Kunhuty nebo Seebohmovu vilu - zámeček, kde dnes sídlí obecní úřad, praktický lékař a knihovna. Dále je tu fitness, sauna a kdo chce, může si přijít zahrát bowling. Historii těžby připomíná hornická kolonie, kde v minulosti bydleli horníci, kteří pracovali v hnědouhelných dolech. Pozornost si zaslouží také původní vesnická architektura takzvaného chebského stylu. Kdo se chce o těchto zajímavostech dozvědět více, měl by si projít naučnou stezku v naší obci. Na informačních tabulích jsou uvedené všechny zásadní historické skutečnosti, nechybí doprovodné fotografie a mapky s označením, kde se turista zrovna nachází.

Jaké plány do budoucna má Královské Poříčí v oblasti rozvoje cestovního ruchu?

Samozřejmě i nadále chceme spolupracovat se všemi dotčenými subjekty a udržovat zmiňovaná místa v dobrém stavu a popřípadě je technicky vylepšovat. Pokračovat hodláme také v propagaci naší obce, a to i za hranicemi našeho kraje.

Jak vidíte vaši obec za takových dvacet let? Co se podle vás změní?

Doufám, že naše obec bude stále krásnější a nebude odtěžena. Ale naopak díky rekultivaci po těžbě zde možná budou vytvořena nová místa k odpočinku a různým aktivitám.

Mezi vaše koníčky patří cyklistika. Prozraďte, kam na kole nejraději vyrážíte. A proč?

V loňském roce jsem začal jezdit na kole po kraji. Cyklostezku Ohře jsem projel několikrát a celé Sokolovsko od Přebuzi až po Slavkovský les. Podíval jsem se na různá místa v chebském a karlovarském regionu. Vyšlapal jsem na Klínovec, zavítal do Horní Blatné, Vojkovic, Merklína, Hroznětína. A s mými přáteli jsme projeli i Krušné hory. Tím bych rád podotkl, že všechna místa v našem kraji jsou zajímavá, a když je dobrá parta a vyjde počasí, je to příjemný odpočinek od všedních starostí.