Jdi na obsah Jdi na menu
 

mauzoleum1.jpg

Čestná stráž u památníku. Na zdi památníku je umístěná deska se vzpomínkou na oběti zajateckého lágru.

JINDŘICHOVICE – Důstojné úpravy se dočká lesní hřbitov u Jindřichovic, kde se za 1. světové války nacházel tábor zejména srbských, ale i ruských a italských zajatců. Dnes pietní místo připomíná jen několik starých náhrobků, kříže a betonové sloupky, které dávají tušit, že se tu kdysi rozprostíral ohraničený prostor. Místo je však natolik zarostlé, že ho člověk lehce přehlédne a kdo zdejší les nezná, může hřbitůvek hledat i marně. Mnohem snadněji lze objevit mauzoleum na vršku nad obcí. Právě sem byla po konci války uložena většina ostatků zemřelých z lesního hřbitova. Kostnice v Jindřichovicích vznikla na hektarovém pozemku patřící Srbsku v prostorách bývalé vodárny, kam bylo umístěno tisíc malých rakviček s exhumovanými ostatky 7100 Srbů a 189 Rusů. Jim je také věnována velká pamětní deska, na které stojí, že zemřeli za vlast v rakouskouherském zajetí ve světové válce 1914 – 1918.

hrbitov2.jpg

 Kamenné náhrobky na lesním hřbitově jsou připomínkou válečné doby.

„V lesním hřbitově zůstává pohřbeno asi 1600 Srbů a přibližně 60 Rusů. V zajateckém táboře byli také Italové, takže se lze domnívat, že tu stále spočívají i jejich ostatky,“ pověděl správce mauzolea Dejan Randjelovič, který si počty mrtvých pečlivě ověřoval ve vojenském archivu. „Teď je naším záměrem udělat ze hřbitova památné místo, hroby zemřelých chceme označit a popsat na základě dochované evidence. Případně bychom tu chtěli postavit i novou kapličku, jelikož víme, že tu kaple za války bývala,“ pokračoval Randjelovič.

Také mauzoleum se v minulosti dočkalo řady nutných úprav. „V roce 1995 odtud zloději ukradli měděné obložení ze střechy a dveří, čímž hrozilo, že dovnitř bude zatékat a dojde k poničení uložených schránek. Obec Jindřichovice naštěstí udělala provizorní zastřešení a tak zabránila dalším škodám. Následně se přistoupilo ke kompletní rekonstrukci poničené kostnice, kterou zaplatilo české Ministerstvo kultury,“ připomenul správce.

mauzoleum4.jpg

 Mauzoleum v Jindřichovicích je přístupné i veřejnosti.

Památku padlých a letošního 100. výročí začátku 1. světové války si před několika dny připomněla veřejnost, když do obce zavítala delegace české a srbské armády. Lidé mohli spatřit vysoké vojenské šarže, mezi nimiž byl například náčelník Generálního štábu Ozbrojených sil Srbské republiky generál Ljubiša Dikovič. Ten při ceremoniálu kladení věnců poklekl u památníku a projevil pietu obětem zajateckého tábora. Věnec přinesli a položili také zástupci české armády. Následně si členové delegace prohlédli mauzoleum a poté slavnostně vysadili dva stromky – jabloň a švestku.

  mauzoleum2.jpg

 Ceremoniál pietního aktu - položení věnců u památníku.

Kostnice je přístupná také veřejnosti. Stačí se ohlásit na radnici a domluvit si termín prohlídky. Po návštěvě mauzolea se pak výletník může vypravit i na lesní hřbitov. Vzdušnou čarou od obecního úřadu je hřbitůvek vzdálený asi 1,5 kilometru. Cesta k němu je však delší, zhruba 2,5 kilometru. Nejdříve půjdeme po silnici, přibližně 1,7 kilometru směrem do Dolní Rotavy, kolem trafostanice až k odbočce k bývalému čedičovému lomu. U kovové závory je potřeba zahnout doprava na polní stezku, která vstupuje do hustého lesa. Za dalších 800 metrů se cesta rozděluje na menší pěšiny a mezi stromy začínají vykukovat betonové sloupky. Jsme na místě. Pak už je na každém, nakolik bude všímavý a zdali se mu podaří objevit větší i drobné pozůstatky starého hřbitova.

  mauzoleum6.jpg

 Rakvičky pietně uložené v prostorách mauzolea.

Kdo by se chtěl o historii zajateckého lágru dozvědět více, může si v sokolovském muzeu zakoupit publikaci od autorů Romany Beranové a Vladimíra Bružeňáka s názvem Ozvěny Velké války - zajatecký tábor Jindřichovice 1915 – 1918. „Jádro publikace tvoří unikátní soubor dobových fotografií, které zachycují výstavbu tábora, jednotlivé objekty a život v táboře. Vše je doplněno informacemi o příčinách vzniku, podobě a denním režimu tábora či o nemocech a úmrtích zajatců. Závěr knihy je věnován poválečným osudům místa - výstavbě mauzolea pro jihoslovanské a ruské zajatce,“ uvádí na svých internetových stránkách Muzeum Sokolov.

 

Náhledy fotografií ze složky Mauzoleum a hřbitov v Jindřichovicích