Jdi na obsah Jdi na menu
 

krudum1.jpg

 Od bývalého kostela pod horou Krudum budou lidé vyprovázet sv. Mikuláše.

HRUŠKOVÁ – Také v letošním roce budou lidé v duchu starých bájí a legend vyprovázet svatého Mikuláše z areálu bývalého kostela sv. Mikulášem pod horou Krudum u osady Hrušková u Sokolova. Tento rok se tu sejdou v sobotu 30. listopadu od 16. hodiny. Akci bude slovem provázet loketský duchovní Jiří Majkov, o zpěv se postará pěvecký sbor Cubitus. Čerti budou jako vždy krudumští a Mikuláš svatý.

Akce se koná v areálu zaniklého kostela, který nese právě jméno sv. Mikuláše. Ruiny byly odkryté při dosud největším plošném archeologickém výzkumu na území Karlovarského kraje. Ten v místech, kde předtím rostl les, odhalil až dva metry vysoké zdivo a spolu s ním i celou řadu zajímavých archeologických nálezů. Kostel byl vybudován pravděpodobně v roce 1253 a zanikl na přelomu 15. a 16. století. „Unikátností výzkumu pak je skutečnost, že byl z velké části financován z privátních zdrojů, ve kterých hrála stěžejní roli především společnost Sokolovská uhelná,“ připomenul za organizátory Vladislav Podracký.

Tradice vyprovázení sv. Mikuláše se zrodila díky ústní legendě, která se tradovala na území bývalého Chebska. Podle ní světec vycházel nadělovat dárky dětem právě z úpatí bájemi opředené hory Krudum, jednoho z nejvyšších vrcholů Slavkovského lesa. Její tradice je zaznamenána ještě v polovině minulého století a pravděpodobně se váže právě k historické existenci kostela. „Akce je samozřejmě zcela volně přístupná, v případě zájmu rodičů pak na místě může sv. Mikuláš předat i dárky přítomným dětem, než vyrazí na svoji každoroční pouť krajem. V ostatních městech ho pak lze očekávat o již o necelý týden později,“ poznamenal Podracký. „Organizátoři při této příležitosti děkují i společnosti Loketské městské lesy a městu Loket, jež se pravidelně starají o teplé nápoje pro návštěvníky,“ doplnil.