Jdi na obsah Jdi na menu
 

 stromek1.jpg

Výsadba nové lipové aleje v Horním Slavkově.

HORNÍ SLAVKOV – Novou čtyři sta metrů dlouhou lipovou alej mají  v Horním Slavkově (Schlaggenwald). Od mnohých se liší především tím, že každý ze stromů dostal vlastní originální jméno. Mezi nejvíce neobvyklé přívlastky patří Zdravěkyslíková, Zastaveníhodná, Prvopolibková nebo dokonce Cimrmanovská. Město se tak může od dubna 2012 chlubit další kuriozitou, která potěší nejen místní obyvatele, ale také turisty a všechny milovníky přírody.

Nápad na vysazení aleje vzešel od České pojišťovny, která se pro to rozhodla u příležitosti 185. výročí svého založení. Následovalo hlasování mezi sedmi lokalitami v celé České republice. A vítězem se stal právě Horní Slavkov. „Naše město bylo vždy považováno za zelené. Samozřejmě dbáme na to, aby zeleň naší devizou zůstávala i nadále. Je možné říct, že nových stromů není nikdy dost, a pokud se jedná o ucelený soubor čtyř desítek tak krásných stromů jako je lípa, český národní strom, je to pro nás bezesporu obrovským přínosem,“ reagovala starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová.

stromek3.jpgDo projektu se prostřednictvím Facebooku zapojila také veřejnost. Každý mohl navrhnout lípě její originální přívlastek a s ním se poté ucházet o sympatie ostatních. Autoři všech takto vzešlých jmen získali unikátní pozici na informační tabulce, která je umístěná u každého stromku. „Věřím, že nové lípy zpříjemní život zdejším občanům a pomohou rozvoji města, a zároveň zpestří cesty i turistům,“ prohlásil ředitel odboru komunikace České pojišťovny Jan Hainz.

Lipová alej rozdělaná do dvou částí se stala dominantou bezprostředního okolí Horního Slavkova. Celkem 23 stromů navazuje na planetární stezku, která začíná v centru města. Dalších 14 stromů má svoji řadu podél plánované naučné trasy. Jejím tématem by mělo být životní prostředí. Zbylé lípy našly své místo na louce vedle dětského hřiště a u domu s pečovatelskou službou.

Lípa srdčitá (Tilia cordata) je typickým stromem pro českou krajinu. Dorůstá do výšky 20 až 25 metrů. Průměr její koruny bývá 15 až 20 metrů.