Jdi na obsah Jdi na menu
 

 varsava1.jpg

 Slavnostní udílení novinářských cen v sídle Press Clubu ve Varšavě.

SOKOLOVSKO/VARŠAVA - Novinářská soutěž Visegrad Local Press Awards byla téměř výhradně v česko-polských barvách. Letošní první ročník tohoto mezinárodního měření novinářských počinů zemí Visegrádu plynule navázal na předchozí dva ročníky podobně zaměřené česko-polské soutěže. Soutěž tentokráte nabídla autorům z Polska, Česka, Slovenska a Maďarska celkem 7 kategorií. V sobotu 5. října pořadatelé v polské Varšavě ocenili nejúspěšnější z nich.

varsava3.jpgTři ceny si odnesli vítězové z České republiky: Filip Titlbach, Milan Hloušek a Petr Krňávek. Píší pro regionální noviny a jsou zkušenými redaktory, kteří se zaměřují svými články právě na život lidí i v těch nejméně lidnatých oblastech naší republiky. První dva jmenovaní navázali na své úspěchy z loňska a předloňska - posbírali totiž ceny i v už zmíněných předchozích ročnících česko-polské soutěže. Filip Titlbach z Březové letos uspěl nejlépe v kategorii zaměřené na lokální politiku a instituce. Milan Hloušek z Kraslic si odnesl prvenství v kategorii o vlivech evropské integrace na místní komunity. A Petr Krňávek si ze slavnostního vyhlašování výsledků odvezl mimořádnou Visegrádskou cenu, kterou porota udělila za podporu informování o jedinečnosti visegrádských zemí a jejich společných iniciativ.

Za SN ČR udělovala své hlasy v porotě místopředsedkyně Ivana Šuláková. Podle ní má podobná soutěž smysl i budoucnost: „Je velice málo podobných příležitostí pro regionální novináře, jak změřit svou schopnost vytáhnout z neviditelného všednodenního světa téma, které nakonec zaujme tisíce čtenářů, diváků nebo posluchačů i v těch nejodlehlejších regionech naší země. Možná to tak na první pohled nevypadá ale je až překvapující, jak moc podobné problémy novináři v Polsku, Česku, Maďarsku či Slovensku řeší."

Stejně úspěšní jako Češi byli i polští kolegové: Roman Wolek, Małgorzata Lichecka a fotograf Remigiusz Koneczka. I oni si ze soutěže odnesli celkem tři ocenění. Poslední, sedmé, porotci přiřkli maďarské redaktorce Kláře Seinhauser.

Letošní úvodní ročník mezinárodní soutěže Visegrad Local Press Awards skončil, na přípravě dalšího už organizátoři pracují. A stejně jako v předchozích letech, i příští rok se na ní bude v roli spolupořadatele a porotce podílet také Syndikát novinářů ČR. Nově by mezi přípravný tým i samotné soutěžící měli přibýt také kolegové-novináři ze sousedního Německa. O podmínkách dalšího ročníku soutěže, jeho kategoriích i závazných termínech budeme opět informovat na našem webu www.mediazurnal.cz a v časopise Mediažurnál.

Autor: Ivana Šuláková, zdroj: www.mediazurnal.cz