Jdi na obsah Jdi na menu
 

 trasa1.jpg

 Vycházková trasa vede mimo jiné kolem nejstaršího vodojemu ve městě. 

KYNŠPERK NAD OHŘÍ – Po naučné stezce nad rybníkem Sýkorák se mohou vypravit lidé v Kynšperku nad Ohří. Vycházková trasa se nachází na okraji města za sportovním areálem. Lze sem dojít od zahrádek na konci Křižíkovy ulice, kde stezka začíná. Jak její název napovídá, vede okolo rybníka Sýkorák a směřuje kopcem k odpočinkovému místu, kde je vybudované posezení. Zpátky se člověk dostane okolo nejstaršího vodojemu v Kynšperku nad Ohří, který pochází z roku 1910. Pro pravobřežní část města sbíral vodu z kopaných studen v místních lesích a z pramenišť Rolesná u osady Mokřiny. Z těchto studen byla voda svedena do vodojemů.

Kromě vodního hospodářství skýtá naučná trasa spoustu zajímavých poznatků o zdejší přírodě, ptactvu, rybách, rostlinách a geologických zvláštnostech, jež se v této lokalitě vyskytují. Všechno je názorně popsané na informačních tabulích, kde jsou kromě textů také obrázky a fotografie zvířat. Děti na nich mohou poznat například hraboše, ježka, králíka, krtka, lišku, jezevce, jelena, kapra, štiku nebo kapra. Luční vegetaci pak zastupuje šťovík přímořský, rozrazil potoční či žabník jitrocelový. 

Stezka se také řídí heslem - hraj si a sportuj! U jednotlivých zastavení se člověk může projít po kladinách, vyzkoušet si svoji rovnováhu, zaskákat si slalom mezi špalky po jedné noze nebo se protáhnout na hrazdě.