Jdi na obsah Jdi na menu
 

mikulas1.jpg

Tradiční vyprovázení sv. Mikuláše zpod hory Krudum. Foto: Z. Plachý

HRUŠKOVÁ – Na svou pouť Karlovarským krajem vyrazí sv. Mikuláš, jako již tradičně, z ruin bývalého kostela pod horou Krudum u obce Hrušková na Sokolovsku v neděli 4. prosince. Nebude chybět slovo loketského duchovního Jiřího Majkova, zpěvem bude provázet pěvecký sbor Cubitus.

Vyprovázení sv. Mikuláše zpod hory Krudum navazuje na lidovou mytologii bývalého Chebska (Egerlandu). V regionu se tradovalo, že světec vychází právě z těchto míst do kraje, aby naděloval dětem dárky. Podle starších zpráv se měl v místě nacházet kostel zasvěcený sv. Mikuláši, nicméně o jeho existenci chyběly důkazy.

To, že pověsti nelhaly, potvrdil až archeologický výzkum v letech 2002 až 2006, při kterém se povedlo ruiny kostela kompletně odkrýt a doložit i řadu informací k jeho existenci. Kostel byl založen králem Václavem I. roku 1253 a zanikl pravděpodobně na počátku 16. století. Do lidové mytologie se, vedle pověsti o sv. Mikuláši, dostal také díky hledačům pokladů, kteří v jeho ruinách hledali drahé kovy.

V roce 2005 se pak tým pracující na archeologickém výzkumu rozhodl oprášit starou legendu a cestě sv. Mikuláše krajem a tuto tradici obnovil. „Každoročně se tak v sedle pod vrcholem hory Krudum schází desítky milovníků tradic, historie i krásné přírody Slavkovského lesa. Budeme se těšit, pokud letos mezi nimi budeme moci uvítat i Vás. Začátek je v 16 hodin,“ uvedl za organizátory akce Vladislav Podracký.