Jdi na obsah Jdi na menu
 

8. 3. 2021

mas_logolink.jpg

MAS Sokolovsko připravuje Strategii komunitně vedeného místního rozvoje na období 2021 – 2027 a jednou z oblastí podpory by jako v minulém období měl být Integrovaný regionální operační program (IROP). IROP nejde do nového období cestou revoluce, nýbrž evoluce. Pojďme si v tomto článku představit, jaké typy projektů budou pravděpodobně v CLLD IROP podporovány.

V době, kdy píši tento článek, nejsou ještě operační programy schváleny a můžeme usuzovat jen z jejich pracovní verze. Upozorňuji tedy, že některé detaily se ve finále mohou lišit. Nicméně příprava investičních projektů je dlouhodobá záležitost a i v novém programovém období bude velký tlak na rychlost čerpání v prvních letech. Je tedy důležitá připravenost projektů. V tabulce se pokusím shrnout, jaké možnosti podpory by mohly v novém IROP přes MAS být k dispozici. Odhaduji, že první výzvy MAS v IROP by mohly být vyhlášeny přibližně v polovině roku 2022.

Tab. Pravděpodobné zaměření CLLD IROP v období 2021 – 2027

tabulka1.jpg

tabulka2.jpg

Zdůraznila bych některé zajímavé novinky v budoucím IROP, například rekonstrukce učeben neúplných základních škol, obecní knihovny, veřejná infrastruktura cestovního ruchu. Zajímavá je také podpora zázemí škol pro komunitní aktivity, kdy škola je jediným centrem komunitních aktivit v malé obci. Pro IROP je nová také aktivita na úpravu veřejných prostranství, je zde vítána i zeleň, ale pozor v IROP by neměla zeleň převažovat, to by pak projekt patřil do Operačního programu životní prostředí. U veřejných prostranství chci ještě zdůraznit povinnost mít zpracovánu studii veřejného prostranství dle metodiky zveřejněné na webu Ministerstva pro místní rozvoj.

Je zřejmé, že příprava investičních projektů je náročná. Připravované projekty můžete konzultovat s manažerkou IROP MAS Sokolovsko. Pojďme společně připravovat projekty do nového IROP, aby nám neujela tato příležitost pro další rozvoj Sokolovska.

Ing. Markéta Hendrichová, MAS Sokolovsko