Jdi na obsah Jdi na menu
 

smolnice1.jpg

 Hornická stezka zavede návštěvníky města až ke Smolnické výsypce.

CHODOV – Naučnou stezku se zaměřením na hornictví chce vybudovat město Chodov. Začínala by na vlakovém nádraží a končila na Smolnickém kopci. Hornická stezka by návštěvníky města provedla celým Chodovem, jeho historickou částí a poukázala na největší zajímavosti. „Upozornit bychom chtěli nejen na oba kostely a náměstí, ale i na místa, která byla spojená s těžbou hnědého uhlí. Posledním zastavením bude Bílá voda nad městem, kde se turisté názorně seznámí s rekultivační činností,“ popsal hlavní body plánované stezky místostarosta Chodova Patrik Pizinger.

To ale není vše. Naučná stezka je součástí širšího projektu, jehož hlavním tématem je železnice. Záměr je o to zajímavější, že se na něm má podílet Chodov se svým partnerským městem Oelsnitz/Erzgebirge. „Nádraží jsou vstupní brány ze železnice do našich měst. A jelikož nejsou zrovna v nejlepším stavu, rádi bychom je zvelebili. Na německé straně navíc vznikne českoněmecký pavilon, kde se cestující dozvědí důležité informace o Chodově a našem regionu,“ vysvětlil smysl projektu Pizinger. 

Přeshraniční efekt má ještě posílit jízda historických lokomotiv mezi oběma partnerskými městy. „Hodláme tak symbolicky ukázat, že se k sobě dostaneme i po kolejích. Abychom občany přiměli k cestování a přivedli je do obou měst, uvažujeme též o společných nádražních slavnostech,“ nastínil další plány místostarosta.

Všechna důležitá fakta o železnice by měly shrnout dvě publikace. „Jedna bude monitorovat rozvoj dráhy v jednotlivých městech, druhá se pak ještě více zaměří na průmyslový rozkvět spojený s příchodem vlakové dopravy do měst,“ pověděl radní. Na shromažďování informací pro publikace se mají podílet děti z chodovského DDM Bludiště. Místní hornický spolek Solles zase kompletně tematicky připraví podklady k naučné stezce. 

Na projekt se partnerská města snaží získat dotaci. „Do jara bychom měli vědět, zda jsme byli úspěšní,“ dodal Pizinger.