Jdi na obsah Jdi na menu
 

hrobka1.jpg

Pozůstatky si prohlédli také představitelé města. Foto: Martin Polák

CHODOV - Kamennou desku, která chrání vchod do plankenheimské rodinné hrobky v kostele svatého Vavřince, nechalo na jeden den odstranit vedení města. Do krypty majitelů chodovského panství v 17. a 18. století totiž zamířili odborníci, aby zjistili stav hrobky a uložených kosterních pozůstatků.

„Cílem je, abychom dokázali identifikovat jednotlivá těla a abychom je poskládali zpátky, protože dnes jsou kosti rozházené po celé kryptě. Chceme je pietně uložit,“ vysvětlil ojedinělou událost starosta Chodova Patrik Pizinger. „Mou vizí je identifikovat zejména Franze Flamina von Plankenheima a zjistit, jak vypadal jeho obličej, neboť jeho podobiznu nemáme,“ poznamenal starosta.

Hrobku si postupně prohlédli archeologové, primář oddělení soudního lékařství a toxikologie a městský historik Miloš Bělohlávek. Podle nich je krypta v uspokojivém stavu a výjimečně suchá.

Rodina pánů z Plankenheimu byla majitelem chodovského panství v letech 1634 – 1744 a Chodovu zanechala nejstarší a nejvýznamnější stavební a umělecké památky - zvon Jan Vilém (1658), boží muka (1672), mariánský sloup (1675) a kostel svatého Vavřince (1733).