Jdi na obsah Jdi na menu
 

gong1.jpg

Gongy původního hodinového stroje z věže kostela sv. Vavřince.

CHODOV – Kdo by se chtěl něco dozvědět o historii Chodova, měl by svoji pouť za poznáním začít v budově, kde sídlí městská knihovna. Tento dům s č.p. 55 ve Staroměstské ulici byl postavený v roce 1911 jako lékárna nesoucí název U Zlatého kříže. Dnes už si zde lidé medikamenty nekoupí. Knihovna slouží čtenářům a v přístavku se nachází čítárna a takzvaný Síň historie. A právě tady návštěvníci zjistí, co je pro dějiny Chodova nejvíce typické.

stola.jpgHornickou činnost zde symbolizuje věrná replika štoly zpevněná dřevěnými kůly. Ve vedlejší vitríně je vystavená hornická dámská uniforma podle vzorového předpisu z roku 1983, špičák ke kopání uhlí či hornická hůl řečená švancara. Nejprve se jednalo o sekeru, doplňující hornický kroj po více než 400 let. Později ji havíři používali jako nástroj pro práci se dřevem v dole, později šlo také o osobní zbraň, ze které se postupně vyvinula ozdobná hůl. Vhodně doplňující hornickou uniformu.
Expozice se dotýká také zemědělství a výrobě porcelánu. Ta má v Chodově tradici již od roku 1811. Porcelánku tehdy založil majitel chodovského panství Franz Miesslem.

V Síni historie nelze přehlédnout gongy původního hodinového stroje z věže kostela sv. Vavřince. Tyto unikáty jsou prohlášené za kulturní památku. Oba gongy jsou zdobené nápisem GROS MYCH JOS: DIEPOLDT IN PRAG 1878.

Město nezapomíná ani na své hrdiny. V jedné z vitrín má proto své čestné místo vojenská uniforma, kterou nosíval Antonín Klement, příslušník 1. dělostřeleckého pluku čs. jednotek na západní frontě. Byl vyznamenám Československým válečným křížem a Pamětní medailí se štítkem Velké Británie. V 50. letech byl za odboj odsouzen k 18 letům žaláře a v roce 1960 propuštěn. Poté žil se svou rodinou v Chodově. Zemřel v roce 1986.

 

Náhledy fotografií ze složky Památky v Chodově