Jdi na obsah Jdi na menu
 

kresadla1.jpg

V loňském roce obdrželi Křesalo například manželé Miriam a Ondřej Žákovi.

KARLOVARSKÝ KRAJ – Již devátý ročník ceny Křesadlo v Karlovarském kraji vyhlašuje občanské sdružení Mateřské centrum Karlovy Vary. Křesadlo, které je symbolem vykřesané jiskřičky lidství, převezmou v rámci společenského večera čtyři dobrovolníci z našeho regionu.  Slavnostní ceremoniál se uskuteční v pátek 17. dubna v atriu ostrovského zámečku.

Nominovat dobrovolníky ze svého okolí mohou nejen organizace, ale všichni občané. Adeptem na cenu Křesadlo může být například člověk, který nezištně pomáhá s nákupem, s doučováním, je psychickou podporou pro někoho ve složité situaci. Příkladů je celá řada. „Znáte někoho, kdo dobrovolně věnuje svůj volný čas a energii ve prospěch někoho jiného? Znáte někoho, kdo hoří nadšením a šíří kolem sebe optimismus, naději, sílu a za sebou nechává kus velmi dobře odvedené práce? Někoho, kdo je naplněn zkušenostmi, pochopením a ochotou pomoci? Kdo prostě umí vykřesat jiskru dobra a lidství pro své okolí, kdo si zaslouží cenu Křesadlo 2014? Tak neváhejte, sedněte a pište!“ vyzývají širokou veřejnost organizátoři udílení této ceny v Karlovarském kraji. Veškeré podrobnosti a podmínky akce jsou uvedené na internetových stránkách www.materske-centrum.cz, www.hest.cz a www.dobrovolnik.cz.

Návrhy mohou občané/organizace zasílat nejpozději do 6. března 2015 na adresu: MCKV, Kollárova 17, 360 09 Karlovy Vary, nebo e-mailem na mckv@seznam.cz. O držitelích Křesadla 2014 následně rozhodne devítičlenná komise.

Křesadlo je prestižní ocenění vybraných dobrovolníků replikou historického křesadla za jejich nezištnou dobrovolnou službu. Cílem udělování této ceny je ocenit dobrovolníky, zviditelnit dobrovolnictví a neziskový sektor, vzbudit v lidech zájem o dobrovolnou činnost i respekt k těm, kteří je vykonávají. Myšlenka každoročního ocenění dobrovolníků vznikla v rámci Mezinárodního roku dobrovolníků v roce 2001. Podobné ceny se udělují v USA, existují i v některých okolních zemích, například v Maďarsku, kde ji předává každoročně prezident.

Křesadlo jako předmět je autorský originál Jaroslava Zívala, kováře z hradu Křivoklát, který podle starých vzorů vyrobil opravdové a funkční křesadlo. Tímto nástrojem se křesá o pazourek, který používali staří Slované a před nimi Keltové.