Jdi na obsah Jdi na menu
 

 letadlo1.jpg

 Suchoj Superjet 100 je řada ruských dopravních letounů. Foto: LKKV/rz

KARLOVARSKÝ KRAJ – Testování v rámci rozšíření certifikace nového dopravního letadla ruské provenience Suchoj, typu Suchoj Super Jet 100 se uskutečnilo na letišti Karlovy Vary. To si výrobce vybral jako nejvhodnější zejména vzhledem k charakteru letiště a jeho vzletové a přistávací dráhy. Žádost o umožnění testování byla na letiště zaslána v únoru 2014 a v rámci přípravy na testovací program bylo třeba nejprve dohodnout přesné podmínky a postupy, aby byla zajištěna maximální bezpečnost a zároveň nedošlo k narušení běžného provozu letiště. 

Samotné testování v rozsahu dvou zhruba dvacetiminutových letů probíhalo v jeden den a výrobce při něm testoval letoun a jeho chování v různých letových režimech při provozu na úzkých vzletových a přistávacích drahách. Pro testování byl použit třetí vyrobený letoun tohoto typu, registrovaný jako 97003, jehož první let proběhl v roce 2008. Z ruské strany se testování pod vedením kapitána Chikunova zúčastnilo 19 techniků a dalších odborných pracovníků. Po ukončení testování v Karlových Varech odletěl letoun do francouzského Toulouse.

Suchoj Superjet 100 je řada ruských dopravních letounů pro regionální linky, dříve nazvaná RRJ - Russian Regional Jet. První prototyp vzlétl poprvé 19. května 2008. Certifikace byla ukončena 28. ledna 2011. Letoun vyrábí Všeobecná letecká korporace za účasti zahraničních společností. Kromě ruského trhu a trhu Společenství nezávislých států dodává výrobce i na ostatní světové trhy.