Jdi na obsah Jdi na menu
 

  becov1.jpg

 Nejvyhledávanější památkou ve správě NPÚ je v našem kraji hrad a zámek Bečov.

KARLOVARSKÝ KRAJ - Národní památkový ústav sečetl všechny vstupenky zakoupené na hrady a zámky a čísla vyjevila dobrou zprávu – letos na památky v Karlovarském kraji do konce září přišlo v průměru o 17 procent více návštěvníků, než loni. Největší skok v návštěvnosti zaznamenal zámek Valeč, a to o třicet procent. V množství lidí si však nejvíce polepšil hradozámecký komplex v Bečově nad Teplou, kam přišlo o šest tisíc návštěvníků více než loni touto dobou. Kynžvart si zatím prohlédlo o šestnáct set návštěvníků více než v roce 2013. Nejoblíbenějším objektem v kraji zůstává i nadále hrad a zámek Bečov, který letos obdivovalo již padesát tisíc návštěvníků.

O osm set návštěvníků více než v minulém roce napočítali na prohlídkách zámku ve Valči, na Bečově narostl počet příchozích o třináct a na zámku Kynžvart o sedm procent. Zvýšenou návštěvnost památek způsobila souhra několika vlivů. V první řadě letos počasí památkám vynahrazovalo svou nepřízeň z loňského léta. Určitě též pomohlo dřívější otevření památek. Velmi dobrou zprávou je i to, že se více Čechů než loni rozhodlo trávit dovolenou cestováním po vlasti a poznáváním jejího kulturního bohatství. Zajímavý kulturní program nad rámec běžných prohlídek láká i k opakované návštěvě památek: „Ke zvýšení návštěvnosti významně přispělo také zaměření na historické události. Letos si připomínáme pětisté výročí Valče. Dlouhodobě návštěvnost podporují programy pro školy a rodiny s dětmi,“ oceňuje úspěšnou snahu kastelánů ředitel NPÚ ÚPS PR Dušan Michelfeit.

Další dobrou zprávou je, že se podařilo zastavit pokles počtu školních zájezdů na památkové objekty. Například na Bečově pro děti letos vznikla speciální prohlídková trasa Procházka minulostí i dětský web. Také zde myslí na cyklisty a nejenže si můžete bezpečně uschovat kolo, ale nabízejí i dobití elektrokola zdarma. Ve Valči v zámeckém programu rozmístěn nový orientační systém ukazatelů, lavičky a stojany na kola a obnoveny byly krásné iluzivní brány v parku, vše ve spolupráci s občanským sdružením, pořádajícím zde každoročně oblíbený festival Povaleč, na který letos do Valče přijelo kolem čtyř tisíc lidí. V roce 2014 byla u zámku náročně staticky zajištěna budova kovárny a připravuje se projekt jejího budoucího využití. Návštěvníci si mohli prostory této raně barokní stavby prohlédnout na Dny evropského dědictví.

Návštěvnost v tisících (zaokrouhleno) - památky ve správě NPÚ:

1.    Bečov         50
2.    Kynžvart    26
3.    Valeč            4

Celkem              80