Jdi na obsah Jdi na menu
 

hrad1.jpg

Komentované prohlídky přivádí návštěvníky do teritoria Horního hradu - Státního hradu a zámku Bečov.

BEČOV NAD TEPLOU – Milovníci památek a návštěvníci Bečova nad Teplou (Petschau an der Tepl)  na Karlovarsku mají unikátní možnost vstoupit do běžně nepřístupných prostor Horního hradu. Tato mimořádně autentická středověká stavba se pro zájemce otevírá v rámci speciálních komentovaných technologických prohlídek s podtitulem Dobrodružství vápna a písku, které připravil Národní památkový ústav (NPÚ).

„Úspěch technologických prohlídek, který jsme zaznamenali v loňském roce, nám potvrdil, že návštěvníci oceňují a vítají nové formy poznávání a prezentace našich památek a že je to cesta správným směrem. Věříme, že prohlídky v letošním roce opět nadchnou veřejnost, stejně jako v jejich loňském pilotním ročníku,“ říká generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

hrad3.jpgNetradiční prohlídky umožní nahlédnout do atraktivního procesu poznávání a záchrany významné středověké památky. Návštěvník se přímo od odborníků dozví o stavební historii hradu, o způsobech stavění ve středověku, o hodnotách historických stavebních materiálů i o postupech jejich zkoumání a technologiích jejich záchrany. Prohlídky doprovází praktická technologická minilaboratoř a tématická dílna.

Zde si mohou lidé vlastnoručně vyzkoušet, jak se ve středověku míchala malta, prostřednictvím mikroskopu nahlédnout do technologie zkoumání omítek a nátěrů či se seznámit s přípravou vápna a praktickými ukázkami jeho využití. Součástí je i možnost výstupu na lešení, kde lze spatřit právě restaurovanou fasádu hradu.

Prohlídky je nutné si předem rezervovat. Během léta se konají o víkendech 30. června a 1. července, dále pak 4. a 5. srpna – vždy od 10, 12 a 15 hodin. Organizátoři připomínají, že vybrané vstupné bude věnováno na projekt obnovy hradu.

hrad4.jpg

Součástí prohlídek je i možnost výstupu na lešení u hradu.

 

Náhledy fotografií ze složky Bečov nad Teplou