Jdi na obsah Jdi na menu
 

stezka.jpg

Nová síť cyklistických cest by měla navázat na stávající naučnou stezku po zaniklých obcích na Březovsku.

SOKOLOVSKO – Sen mnohých cyklistů se opět kousek posunul k realitě. Nezisková organizace MAS Sokolovsko totiž získala dotaci na vylepšení cyklistických cest ve Slavkovském lese. Konkrétně se jedná o vyprojektování výstavby stezek a navržení tras mezi touto nádhernou krajinou a Sokolovskou pánví. Sem spadá území mezi Sokolovem, Horním Slavkovem, Krásnem, Prameny, Kladskou a Šabinou.
Na otázku, proč právě sem investovat peníze, autoři záměru reagují jasným stanoviskem. Ve Slavkovském lese jsou klíčové cesty často ve velice špatném stavu nebo úplně chybí. Navíc sem ze systému cyklostezek v sokolovské kotlině nevede žádná přijatelná odbočka.
Celý projekt má i další rozměr, a to připomenutí kulturního a historického odkazu. Oblast totiž byla v minulosti daleko více obydlená, než je tomu dnes. Nacházela se tu celá řada malebných obcí. Po vysídlení Němců a vytvoření Vojenského výcvikového prostoru Prameny však zcela zanikly.  Za zmínku stojí, že jejich osud mapuje naučná stezka, která má co říci nejen turistům, ale i místním usedlíkům.  
„Cílem MAS Sokolovsko je vytvořit projektové dokumentace pro rekonstrukci či výstavbu cyklistických cest, které vás, ať už pěšky či na kole, bezpečně zavedou od řeky Ohře do Slavkovského lesa do neprobádané oblasti zaniklých obcí,“ píše se v tiskové zprávě k projektu.
Je také potřeba doplnit, že aktéři záměr neplánovali od stolu, ale vydali se přímo do terénu. S fotoaparátem, GPS navigací a poznámkovým blokem projeli více než 250 kilometrů cest. Od začátku roku 2012 navíc probíhají jednání s vlastníky pozemků o tom, zda a za jakých podmínek na nich povolí cyklistický provoz.
Až bude dokumentace kompletní, dostanou ji do ruky obce a města, pro které bude již konkrétní inspirací a vodítkem k dalším krokům.