Jdi na obsah Jdi na menu
 

pomnik1.jpg

Na žulovém pylonu jsou vytesané tři významné historické události.

KRASLICE – Vysoký žulový památník ozvláštňuje nově upravené náměstí 28. října v Kraslicích. Kamenný pylon vyzdvihuje tři významné historické události, které se města dotýkají. Jedná se o vznik České republiky, vyhlášení samostatného československého státu a povýšení Kraslic na město Karlem IV. To vše vytesané do kamene a zvěčněné zlatým písmem. Kromě připomínky dějin má pylon i další využití. Jako součást kašny má totiž posloužit jako osvěžovač prostoru. „Ze čtyř rohů kašny na něj pochrlí voda, která se bude o jeho stěny tříštit a stékat dolů. Přes zimu je chráněná dřevěnými kryty, po zbytek roku ale bude otevřená a v noci navíc hezky osvětlená,“ popsal očekávaný estetický vjem místostarosta Kraslic Otakar Mika. 

Budování památníků platí v Kraslicích za tradici. Již v minulosti stával na tomto náměstí pomník Richarda rytíře von Dotzauera. Později se na tomto prostranství objevila socha prezidenta T. G. Masaryka. V roce 1968 byla na podstavci pomníku odhalena pamětní deska k 50. výročí vzniku Československa. A vlastenecký odkaz tu přetrvává dodnes. „Po poradě zastupitelů i rady jsme rozhodli, že na novém pylonu se objeví nápisy, které jsou mezníkem v životě Kraslic a našeho státu. Zároveň je tam dostatek místa pro zápis do další historie,“ poznamenal Mika.

Hlavním motivem náměstí jsou dvě kašny propojené vodním kanálem. Vydlážděný prostor dále vkusně doplňují nové lavičky, odpadkové koše, veřejné osvětlení a vysázené stromy. „Za důležité považuji, že byly udělány přípravné práce k lávce přes Stříbrný potok. Ta by měla v budoucnu ústit na parkoviště za hudební školou,“ upřesnil místostarosta. V okolí městského úřadu se toho za poslední léta hodně změnilo. Za zmínku stojí vybudované parkoviště, schodiště směrem k lékárně nebo opravené vstupy do staré štoly. „Je odvětraná a osazená mřížemi. Skrz ně mohou lidé dovnitř nahlédnout. Původně jsou to pivovarské sklepy. Za Druhé světové války se tu lidé ukrývali před bombardováním,“ připomenul Mika.