Jdi na obsah Jdi na menu
 

7. 2. 2020

brigada2.jpg

V záchraně historické hrázděnky úspěšně pokračuje Spolek přátel města Kraslice. Jeho členové zde  uspořádali brigádu a dali si za úkol vyklidit velkou místnost v přízemí, kde by měla být letos položena nová podlaha.

Rekonstrukce památkově chráněného objektu v ulici 5. května začala v roce 2012. Členové spolku tak zabránili úplné devastaci této významné stavby. Že opravy potrvají roky, bylo zřejmé již od začátku. Toho se však krasličtí nadšenci nezalekli a vedle shánění dotací a sponzorských darů se v rámci brigád pustili vlastními silami i do drobných úprav.

Už se toho hodně povedlo. Hrázděnka má novou šindelovou střechu, zachráněný je krov a rekonstrukce se dočkaly také poškozené obvodové stěny. Kolemjdoucí si dále mohou všimnout nových oken a dveří. Práce je zde ale ještě pořád dost. Jaký v každém jiném domě, tak i zde bude potřeba investovat například do rozvodů vody, kanalizace a elektrické energie.
V tomto roce by se do hrázděnky mohla poprvé podívat i veřejnost, a to v rámci chystané výstavy o historii krajky. Kromě toho chce spolek prostory využívat také pro své aktivity a postupně zde budovat malé muzeum.

brigada1.jpg

Domy č. 217 a 218 v ulici 5. května jsou zařazeny do památkové ochrany. Jejich význam je podtržený tím, že jsou nejstarší památkou Kraslic a napovídají, jak vypadaly tehdejší měšťanské domy. Ačkoli mají dnes dvě popisná čísla, v roce 1736 vznikaly jako jeden celek. Dům postavil měšťan Jan Eliáš Langhammer. Na dvě části se budova rozdělila v roce 1748.

A co o domech praví Kraslická kronika od Václava Kotěšovce? „Oba jsou patrové. Rohový má patro a podkroví hrázděné, druhý má štít bedněný prkny. Některé stavební prvky mají společné, proto je jejich existence navzájem podmíněná. Jde vlastně o jeden dům, rozdělený na hostinec (rohový) a část obytnou. Když později dostal dům dva majitele, nabyla každá jeho část poněkud odlišného vzhledu.“

brigada3.jpg