Jdi na obsah Jdi na menu
 

 portret3.jpg

 Výrazná postava Podkrušnohoří - Franz Gruss. Foto: Archiv V. Prokopa  

KRASLICE – Pamětní desku věnovanou významnému kraslickému malíři a sochaři Franzi Grussovi (1891 – 1979) nechá vyrobit Destinační agentura Poznej Sokolovsko. Následně ji věnuje jako dar Spolku přátel města Kraslice. Plaketa má připomenout umělcům odkaz a zviditelnit místo jeho narození. Tím jsou Kraslice, konkrétně dům č.p. 306 v ulici 5. května. Budova v původní podobě zde sice dnes již nestojí, na jejím místě však vyrostl třípodlažní objekt, kde Grussovi nadále od roku 1914 bydleli. A právě na tomto domě bude pamětní deska umístěna. 

„Zhotovenou plaketu darujeme Spolku přátel města Kraslice, který chce tímto způsobem vzpomenout na slavného rodáka. Rádi tento záměr podpoříme. Myslíme si totiž, že obyvatelé města by své slavné osobnosti měli znát,“ uvedla zakladatelka Destinační agentury Poznej Sokolovsko Denisa Hloušková.

Franz Gruss se narodil 3. června 1891 v Kraslicích a později žil dlouhá léta v osadě Nancy u Stříbrné, kde také maloval a tvořil. Po 2. světové válce v roce 1946 však musel příhraničí opustit. Byl totiž po svém otci Rakušan. Nucený odsun z Československa stihl i jeho rodinu. 

budova2.jpgPrávě červen by měl být měsícem, kdy členové kraslického okrašlovacího spolku desku na zeď domu v ulici 5. května umístí a slavnostně odhalí. „Na akci bychom samozřejmě rádi pozvali také veřejnost. Na místě jim pak povíme, jak významná byla tvorba tohoto umělce,“ pověděl předseda spolku Josef Konrád. „Text na plaketě bude uvedený v českém i německém jazyce. V těchto dnech dokončujeme jeho finální podobu,“ doplnil člen spolku a koordinátor projektu Milan Hloušek.

Uměleckým odkazem výrazné postavy Podkrušnohoří se řadu let zabývá sokolovský učitel a publicista Vladimír Prokop. Z jeho usilovného bádání již také vzešla kniha Franz Gruss - opomenutý umělec Kraslicka. „Dělal lehce expresionistické obrazy, téměř smutné, řekl bych až existenciálně laděné. Kromě toho vytvářel sochy, maloval krajiny a přírodu kolem sebe,“ zmínil Prokop.

Destinační agentura zvažuje, že by se k tématu Franze Grusse ještě někdy v budoucnu vrátila. A to například vytvořením naučné stezky, která by vedla po místech, kde umělec pobýval a tvořil.