Jdi na obsah Jdi na menu
 

letnidny3.jpg

S jarem roku 2017 přicházejí Letní dny bez konce. 

KRASLICE - Co mají společného Barcelona, Varšava a Kraslice? Zdánlivě nic, avšak ve žhavém a místy i mrazivém románu kraslického rodáka Milana Hlouška „Letní dny bez konce“ je spojuje napínavý příběh, který se mohl odehrát tisíce kilometrů daleko, ale klidně i v ulici kohokoli z nás. Knižní novinku vydává koncem března 2017 pražské nakladatelství KRIGL. Následně se publikace objeví na pultech knihkupectví v České republice a na Slovensku. Vedle toho autor chystá křest v Kraslicích a veřejná čtení na řadě míst Karlovarského kraje.   

obalka2.jpg„Román Letní dny bez konce jsem psal pln pochybností od jara 2015 zhruba rok. Největší část knihy se zrodila během léta, kdy jsem záměrně vyhledával samotu. Nyní naopak zamířím mezi lidi, abych pocítil jejich reakce a zjistil, o čem přemýšlejí, když jim předkládám svoje nejniternější pocity, úvahy a myšlenky. Osobně se na to velice těším,“ svěřil se Milan Hloušek s tím, že přesné termíny plánovaných setkání s knihou bude zveřejňovat postupně.

„Pro čtenáře z mého rodného města bude asi zajímavé, že jsem stěžejní část příběhu zasadil právě do prostředí Kraslic a jeho okolí. Párkrát se v knize zmiňuji také o Sokolovu a dalších místech regionu. Vedle toho se románové postavy vydávají do polské Varšavy, španělské Barcelony nebo putují Portugalskem. Kdo chce, může se na dobrodružnou cestu Evropou vydat s nimi.“  

Autor jde záměrně proti proudu obvyklého vyprávění a svým originálním stylem se tak odlišuje od většiny žánrové produkce. Čtenáře vplétá do tajemného osudu malého děvčátka z horského městečka, které se svojí matkou trpí pod útlakem sadistického tyrana. Jejich trápení by možná zůstalo navždy skryté, nebýt starého muže ze sousedství, jenž začíná tušit, že se za zdmi jejich domu odehrává cosi hrůzostrašného. Ačkoli sám prožívá bol z rozpadu rodiny zapříčiněného tragickou smrtí dcery, rozhodne se k činu, k němuž těžce sbírá odvahu.  To je však pouze jeden díl skládačky životního dramatu, který autor svým netradičním vypravěčským stylem přináší. Zajímavě pojatá je i ústřední postava mladého novináře Michala, jenž neplatí za klasického románového hrdinu. Životem je spíše postrkován, než aby se mu sám vzepřel. Z letargie ho vytrhne teprve až dovolená ve Španělsku, kde se potkává s nymfami, které ho vrhnou do víru neočekávaných zvratů a vychýlí jeho osudovou křivku.

Spisovatel se v knize neostýchá postavit vážným tématům jako je domácí násilí nebo stalking. Tyto náměty se jako červená linka táhnou celým románem a nastavují zrcadlo současné společnosti. Vedle toho autor umí příběh odlehčit nadsázkou a humorem. Především v pasážích, kdy se na scéně objevuje zcela netypická románová postava – Trabant.