Jdi na obsah Jdi na menu
 

7. 5. 2020

kladeni-kvetin.jpg

Pietní akt u pomníku před radnicí v Kraslicích.

Ráno ve čtvrtek 7. května položili Milan Hloušek s Janem Kuzebauchem květiny u pomníku, který připomíná osvobození města Kraslice americkou armádou.

„Myslím si, že se sluší, abychom si tento památný den připomněli také u nás v Kraslicích. Jsem rád, že jsme nakonec nebyli sami. Na jednom domě jsem totiž viděl vlát českou vlajku i s americkou, což mě osobně moc potěšilo,“ uvedl kraslický rodák Milan Hloušek.   

Odpoledne pak k pomníku přijeli vojenským džípem další dva místní patrioti. Také oni přivezli květiny a vzdali hold osvoboditelům. Přesně 75 let od konce války.

prijezd-vojenskeho-dzipu.jpg

Příjezd vojenského džípu na náměstí v Kraslicích. 

Takto události roku 1945 popisuje Kraslická kronika Václav Kotěšovce: V pondělí 7. května dorazili Američané do Kraslic. Ve 13 hodin přijely od Lubů dva průzkumné tanky a džíp s pěšáky. Ty zase odjely, ale v 15.30 hodin přijela mírnou rychlostí dnešní Dukelskou ulicí kolona opancéřovaných vozů a džípů. Na jejím konci byly vozy s německými zajatci. 26. praporu velel nadporučík J. Gaufild a kapitán Lambert, který měl rozhodovat o civilních záležitostech.