Jdi na obsah Jdi na menu
 

 brigadnici1.jpg

   Brigádník Stanislav Antoš z Lokte střeží levý břeh řeky Ohře. Foto: K. Šujan

LOKET - Amfiteátr pod loketským nebem hostil legendární dílo Antonína Dvořáka, Rusalku. Pro Loket dnes již kultovní záležitost zaplnila hlediště, a romantická pohádková opera tak mohla úderem deváté hodiny večerní naplno ovládnout přírodní divadlo. Kromě postav na scéně – Rusalky, vodníka, ježibaby, skřítků či prince – měly napilno také postavy v zákulisí, a to najatí brigádníci. Ti jako již tradičně střežili několik strategických míst, aby operní inscenace nebyla nikým narušována. „Rusalku ohlídá celkem třiadvacet pracovníků rozprostřených po celém okolí. Stojí u tunelu, u benzinové pumpy, u školy, u schodů směrem do amfiteátru nebo též v podhradí u cyklostezky. Doufejme, že dnešní večer proběhne bez jakýchkoli incidentů, hlavně naproti v podhradí,“ informoval Miloš Rybař, jenž měl brigádníky na starost.

A právě 300 metrů dlouhý úsek v loketském podhradí od paty mostu až k tunelu láká „černé pasažéry“ nejvíce. „Je odtud totiž pěkný výhled do amfiteátru, takže sem lidé bez vstupenky rádi chodí. Anebo si tudy jen zkracují cestu do Nádražní ulice. Bohužel během opery touto trasou nemůžeme nikoho pustit,“ vysvětluje pracovník Stanislav Antoš a ukazuje oficiální souhlas od Městského úřadu v Lokti. Důvod zákazu vstupu je jasný – ničím nerušený průběh opery a hlavně dokonale nasvícené svahy pod hradem a prostředí amfiteátru. „Jakýkoli průchod osob by tak znamenal zmaření uměleckého zážitku návštěvníků divadla,“ sdělil další z brigádníků.

Právě do podhradí dorazili před zahájením taktéž loketští policisté. „Kdybyste měli jakýkoli problém, neváhejte a volejte 158,“ ubezpečili brigádníky. Jen co však odjeli, došlo k prvnímu, menšímu konfliktu. „Tohle není značka zákazu vstupu, ale zákazu vjezdu na cyklostezku. A kde máte pořadatelská čísla?“ rozohnil se jeden z kolemjdoucích turistů na brigádníky. Ti mu následně potřebná povolení doložili a on spolu se skupinkou dalších odešel.

Během večera k brigádníkům přicházeli i další lidé, místní obyvatelé či němečtí turisté. Podle slov pracovníků naštěstí všichni význam Rusalky pochopili a do pronajatých prostor nevstupovali. „Samozřejmě nás mrzí, že nemůžeme pustit zdejší obyvatele, kteří si tudy třeba jen zkracují cestu domů a musí kvůli nám obcházet celý Loket. Na druhou stranu, Rusalka tu je téměř každý rok a upozornění o uzavírce cyklostezky byla vyvěšena po městě již dávno před konáním celé akce,“ podotkl Antoš.

Rusalka skončila půl hodiny po půlnoci. Teplé počasí a famózní výkony operních umělců už od začátku naznačovaly, že Dvořákova pohádka si publikum opět získá. A podle závěrečného mnohaminutového potlesku spolu s pokřiky „bravó, bravó“ je jasné, že i letošní předvedení se povedlo. „Představení proběhlo naprosto bez problémů, herci i organizátoři se vyznamenali,“ dodal Miloš Rybař.

Sobotní inscenaci Rusalky si v tomto roce prosadili loketští zastupitelé. Při jednání s pořadatelem Janem Ježkem v dubnu 2014 totiž vyplynulo, že chce pro letošek Rusalku nahradit rockovou operou Jesus Christ Superstar. To se vedení radnice nelíbilo. Po bouřlivém zasedání zastupitelstva nakonec pořadatel politikům ustoupil.

Zdroj: www.domorodci.cz