Jdi na obsah Jdi na menu
 

pomoc_v_nouzi1.jpg

Sokolovští gymnazisté se ochotně chopili dotazníků a směle vyrazili do ulic.

SOKOLOVSKO – Jakou povědomost mají lidé na Sokolovsku o sociálních službách, se rozhodla zjistit obecně prospěšná společnost Pomoc v nouzi. V září proto odstartovala dotazníkovou akci na vybraných středních školách a v ulicích měst v regionu. Chce se touto cestou dozvědět, zda občané vůbec vědí, kam se mohou obrátit, pokud se stanou obětí domácího násilí, nezvládají svoji finanční situaci nebo zoufale hledají střechu nad hlavou.

„Během září mohli lidé například v Sokolově potkat dvojice studentů, kteří nám pomáhali se sběrem informací. Těm, co ochotně odpovídali, velice děkujeme. Sesbíraná data nám pomohou zjistit, kolik toho veřejnost o sociálních službách ví a jaké informace se k nim naopak vůbec nedostávají,“ uvedl Robert Pisár, ředitel Pomoci v nouzi. „Z předběžných výsledků nám zatím vyplývá, že některé pojmy jsou lidem skutečně hodně cizí. Jako například intervenční centrum, sociální podnik nebo dům na půl cesty. Mnozí dotazovaní skutečně nevědí, co si pod takovými názvy mají představit,“ pokračoval Pisár s tím, že výsledky průzkumu organizace nejen zveřejní, ale na jejich základě rozjede i informační kampaň, která veřejnosti sociální problematiku více přiblíží. 

Pomoc v nouzi sbírala data zejména v Sokolově, ale neopomenula ani na Kraslice, Loket, Chodov nebo Kynšperk nad Ohří. V mnoha případech studenti oslovili i obyvatele menších obcí a vesnic v regionu. Také od nich se dozvěděli řadu zajímavých odpovědí. 

Dotazníkové šetření neuniklo pozornosti sokolovské radnice, která už předběžně projevila zájem se s výsledky ankety blíže seznámit. Jejich zpracování však ještě několik dní potrvá. „Velice mě zajímá, co všechno lidé o sociálních službách vědí. A kde o nich třeba hledají informace,“ reagoval místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček, když si dotazník důkladně pročetl.  

O vyplnění dotazníků Pomoc v nouzi požádala studenty sokolovské ISŠTE či Gymnázia Sokolov a Krajského vzdělávacího centra. Někteří pak i projevili zájem vyjít s dotazníky přímo do ulic. „Já se ráda zapojím. Alespoň pomohu dobré věci,“ hlásila se jedna z gymnazistek, Aneta Nováková ze 4. D třídy.