Jdi na obsah Jdi na menu
 

kresadlo1.jpg

Křesadlo je prestižní ocenění vybraných dobrovolníků.

KARLOVARSKÝ KRAJ - Mateřské centrum Karlovy Vary, z.s. vyhlašuje již 11. ročník ceny Křesadlo v Karlovarském kraji. Křesadlo, které je symbolem vykřesané jiskřičky lidství, převezmou v rámci slavnostního společenského večera čtyři dobrovolníci Karlovarského kraje.

Nominovat dobrovolníky ze svého okolí mohou všichni občané – nejen organizace. Nominovaným dobrovolníkem může být například člověk, který nezištně pomáhá s nákupem, s doučováním nebo je psychickou podporou pro někoho ve složité situaci.

„Znáte někoho, kdo dobrovolně věnuje svůj volný čas a energii ve prospěch někoho jiného? Znáte někoho, kdo hoří nadšením a šíří kolem sebe optimismus, naději, sílu a za sebou nechává kus velmi dobře odvedené práce? Někoho, kdo je naplněn zkušenostmi, pochopením, ochotou pomoci – kdo prostě umí vykřesat jiskru dobra a lidství pro své okolí, kdo si zaslouží cenu Křesadlo 2017? Tak neváhejte, sedněte a pište!“ apelují na veřejnost organizátoři známé ankety.

 Všechny podrobnosti a podmínky akce jsou uvedené na internetových stránkách Mateřského centra K.Vary www.materske-centrum.cz, Národního dobrovolnického centra HESTIE www.hest.cz a na stránkách www.dobrovolnik.cz.

Křesadlo je prestižní ocenění vybraných dobrovolníků replikou historického křesadla za jejich nezištnou dobrovolnou službu. Cílem udělování ceny Křesadlo je ocenit dobrovolníky, zviditelnit dobrovolnictví a neziskový sektor, vzbudit v lidech zájem o dobrovolnou činnost i respekt k těm, kteří je vykonávají. Myšlenka každoročního ocenění dobrovolníků vznikla v rámci Mezinárodního roku dobrovolníků v roce 2001. Podobné ceny se udělují v USA, existují i v některých okolních zemích, například v Maďarsku, kde ji předává každoročně prezident.

Křesadlo jako předmět je autorský originál Jaroslava Zívala, kováře z hradu Křivoklát, který podle starých vzorů vyrobil opravdové a funkční Křesadlo. Křesadlem se křesá o pazourek, který používali staří Slované a před nimi Keltové.

Návrhy mohou občané/organizace zasílat nejpozději do 28. března 2018 na adresu: MCKV, Kollárova 17, 360 09 Karlovy Vary, nebo e-mailem na mckv@seznam.cz.

O držitelích Křesadla 2017 rozhodne devítičlenná komise. Slavnostní předávání cen proběhne v dubnu, v Parkhotelu Richmond Karlovy Vary. Záštitu nad předáváním cen Křesadlo 2017 převzal náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Mgr. Petr Kubis a primátor města Karlovy Vary, pan Ing. Petr Kulhánek.