Jdi na obsah Jdi na menu
 

 vlacky1.jpg

 Model železnice s lázeňským městečkem je vyrobený v měřítku TT 1:120.

SOKOLOV - „Hele, podívej, mašinky! Takové jsem měl jako malý kluk,“ říkají mnozí tatínkové při pohledu na model železnice s elektrickými vláčky ve vstupní hale sokolovského 3D kina Alfa. Po kolejišti se prohání lokomotiva se soupravou vagónů a rozzářené oči děti i dospěláků se zaujetím sledují, kudu si to šine. Kolem nádraží, přes malé městečko a skrze dva tunely. Některé děti vidí něco podobného vůbec poprvé. Rodiče jim pak horlivě vysvětlují, že za jejich mladých let byly vláčky velkým hitem a každý chlapec po nich toužil. A to je možná ten moment, kdy v dětských dušičkách zakřesá jiskřička nadšení pro modelářství. Pak už nebrání nic tomu, aby se tomuto krásnému koníčku dál věnovaly a pustily se do stavby vlastní železnice.

Vláčky jezdí vždy půl hodiny před každým dětským představením v kině. Dobrou zprávou je, že jsou přístupné zdarma i dětem, které do kina zrovna nejdou. Atrakci v hodnotě 18 tisíc korun zhotovil Miroslav Sýkora, majitel modelářství v sokolovském Hornickém domě. Výrobu financovala jako dar místní firma Selektra. 

Kdo se na model železnice v měřítku TT 1:120 pozorně zadívá, spatří nádraží s peronem, lázeňské městečko se zámeckým náměstím, vkusně zasazené do romantické krajinky. „Časově se dostáváme do epochy přelomu 19. a 20. století, takže nám tu kromě parních vláčků nechybí koňské potahy či pivovarské vozy. Vidět můžete i malé postavičky, například zaměstnance dráhy, kominíka nebo dokonce vodníka, který se usadil na rybníčku,“ popsal své dílo Sýkora. „Kolejiště je možné ještě dále vylepšovat a rozšiřovat. Zatím je ovládané analogově přes trafo. Záměrem ale je, aby vláčky jezdily plynule a na nádraží se střídaly. K tomu je potřeba zapojit časová relátka,“ poznamenal modelář.  

modelar.jpgJak sám říká, nejvíce si přeje, aby atrakce děti zaujala. „Pokud uvidí vláčky v pohybu, může se jim to zalíbit a pak možná sami zatouží po vlastní domácí železnici. Potom již není problém, aby si zašli do specializovaného obchůdku ve vestibulu v Hornickém domě, kde jim rád poradím, jak s modelářstvím vlastně začít. Aby se jejich zájem dobře rozvíjel, je ale nezbytná podpora ze strany rodičů,“ zdůraznil Sýkora.