Jdi na obsah Jdi na menu
 

 isste1.jpg

Pobočka strojní fakulty má sídlit v prostorách sokolovské ISŠTE.

SOKOLOV - Karlovarský kraj má v plánu znovu přivést do regionu vysoké technické školství. Začátkem října proto pokračovalo na krajském úřadě jednání hejtmana Josefa Novotného se zástupci Fakulty strojní Západočeské univerzity Plzeň (FST ZČU) o podmínkách otevření pracoviště fakulty v Sokolově. K jednání byli přizváni představitelé Hospodářské a sociální rady Sokolovska nebo společnosti Sokolovská uhelná.

Hovořilo se především o tom, jak zabezpečit otevření pobočky a zajistit dostatečnou propagaci oboru. „Věřím, že zástupci firem i hospodářských komor podpoří vznik pracoviště vysoké školy a budou úzce spolupracovat na zahájení provozu pobočky,“ uvedl hejtman a dodal, že jde o kombinovanou formu studia, tedy při zaměstnání, což by umožnilo zaměstnancům regionálních firem získat nebo si zvýšit kvalifikaci v oboru. „Doufám, že zaměstnavatelé vyjdou studentům vstříc a vytvoří jim potřebné podmínky pro další vzdělávání,“ zdůraznil. 

Na náboru dostatečného počtu budoucích studentů se bude podílet také Integrovaná střední škola technická a ekonomická v Sokolově, v jejíchž prostorách bude výuka probíhat. „Otevření pobočky musí předcházet intenzivní kampaň, která bude prezentovat atraktivity studia i možnosti uplatnění absolventů na trhu práce,“ vysvětlil hejtman. Účastníci setkání se dohodli, že zástupci strojní fakulty do dvou týdnů předloží finanční požadavky na zajištění chodu pobočky a na vybavení vysokoškolského pracoviště.

Podle náměstka hejtmana Miloslava Čermáka by se díky obnově odloučeného vysokoškolského pracoviště v Sokolově mohla v budoucnu uspokojit poptávka velkých zaměstnavatelů v kraji po kvalifikovaných odbornících v technických oborech. „Uchazeči o vysokoškolské studium by nemuseli za vzděláváním v oboru strojírenství jezdit mimo region, naše střední školy by měly možnost své žáky lépe seznámit s nabídkou této fakulty i Západočeské univerzity Plzeň. Doufám, že středoškolští studenti pochopí příležitost získat vzdělání v oblasti, která je žádaná zaměstnavateli a má budoucnost,“ dodal Čermák.