Jdi na obsah Jdi na menu
 

kryt1.jpg

 Sběratel Jiří Zubko vybudoval muzeum v bývalém podzemním krytu.

SOKOLOV – Už jste někdy spali ve skutečném protiatomovém krytu? Umíte si představit, jaký to je pocit usínat v železobetonovém komplexu za těžkými pancéřovými vraty? Kdo touží po dobrodružství a zároveň se chce dozvědět něco zajímavého o době, kdy se svět obával jaderné války mezi znepřátelenými mocnostmi, může navštívit Muzeum Techniky v Sokolově, které se nachází v bývalém podzemním krytu. Bunkr byl  vybudován pro 1200 civilistů, takže je poměrně rozsáhlý slibuje řadu překvapení. Návštěvníci mohou nahlédnout do řídící místnosti, vyzkoušet si radiomaják nebo se přesvědčit, že původní vzduchotechnika je stále funkční.

kryt4.jpgTo ale není všechno, nově lze v útrobách krytu také přenocovat. „Tento speciální druh prohlídky dělám spíše pro školy. Už jsem tu ale měl čtyřčlennou rodinu. Pro nocležníky máme k dispozici patnáct lehátek a stejný počet nových spacáků. Návštěvníci tak vlastně spí mezi auty, motorkami a starožitnostmi,“ pověděl muzejník Jiří Zubko. „Součástí noclehu je i doprovodný program. Děti venku vykonávají jízdu zručnosti na koloběžkách, střílí z luku a kuše o diplomy. V zadních chodbách bunkru pak ti odvážní plní bobříka odvahy. Když je hezky, tak venku opékáme vuřty a ráno servíruji snídani,“ doplnil Zubko s tím, že přespat v krytu je možné nejen v létě, ale třeba i v zimě. „Tím, že jsme v objektu ze železobetonu s tloušťkou zdi a stropu 1,5 metru, tak je tu po celý rok konstantní teplota 10 až 12 stupňů. Spacáky mám do mínus třiceti, takže se nikdo zimou třást nemůže. Řeknu vám, spí se tady opravdu krásně. Signál zde nemají mobily ani vysílačky. Takže tu je absolutní klid,“ usmál se muzejník. Když v noci zazní poplach, děti si nasadí plynovou masku, samopaly a obléknou se do protichemické kombinézy – takzvaného atombordelu.  

Expozici muzea tvoří dále historické automobily, staré motocykly, vojenskou a zemědělskou techniku. Ženy naopak potěší věci z dob používání našich babiček od roku 1800 až 1950.

Muzeum se nachází v ulici Lipová 2038. V zimním období - říjen až březen, je otevřeno od čtvrtka do neděle. Po zbytek roku pak od úterý do neděle, a to v době od 11 do 17 hodin.

kryt3.jpg

 Atombunker und Technisches Museum in Sokolov

Museum befindet sich in ehamaligen Atombunker, der für 1200 Zivilsten aufgebaut hat. Wir laden die Touristen für einstündige Besichtigung in die Flure des Bunkers ein, wo können sie die große Panzertüre sehen. Die Lüftungstechnik des Bunkers oder die ursprüngliche Funkbake, die signalisierte, dass in dem Bunker die Menschen waren, ist immer funkcioniert. Als ein Gates Technischenmuseum bieten wir den Besuchern ein paar historische Fahrzeuge und über 30 Motorräder, auch die militärische und agrarische Technik. Die Frauen können verschiedene Dinge aus der Zeit Unserer Großmütter (seit 1800 bis 1950) anschauen.

Geöffnet: Dienstag – Sonntag von 11 bis 17 Uhr.
Adrese: Lipová Straße 2038, Sokolov.