Jdi na obsah Jdi na menu
 

1.-centrum-reky-ohre.jpg

Karel Král je i průvodcem v Zábavně naučném centru řeky Ohře.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Stále větší oblíbenosti ze strany návštěvníků, turistů a rodin s dětmi se těší Statek Bernard v Královském Poříčí. Potvrzuje to nejen statistika návštěvnosti, ale o zvýšení cestovního ruchu v obci hovoří i průvodci a správci této skvostné hrázděné památky. Pro Statek je to dobrá zpráva, ukazuje se totiž, že aktivity na Bernardu mají své opodstatnění a dokážou do obce přilákat výletníky a dovolenkáře z celé České republiky i ze zahraničí. Bez jakýchkoli pochyb lze také říci, že se památka stala jedním z významných středobodů kulturního a společenského života v regionu.

„Návštěvníků na Statku každý rok přibývá. A jsou to opravdu lidé ze všech koutů naší republiky. Vím to velice dobře, jelikož se každého osobně ptám, odkud k nám přijíždí. Znatelně narůstají nejen vstupy do Zábavně naučného centra řeky Ohře, ale i návštěvy v místním infocentru. Většinou se lidé ptají, co pěkného mohou v Královském Poříčí vidět a kde se v regionu nachází další památky, muzea nebo rozhledny,“ vypozoroval vedoucí infocentra a průvodce Karel Král. Na Statku bývá rušno nejen o víkendech, ale i přes týden.

Cestu si sem pravidelně nacházejí vodáci, cyklisté, pěší turisté, rodiny s dětmi i účastníci poznávacích zájezdů. „Zrovna nedávno jsem prováděl skupinu sedmdesáti seniorů z Plzně. Na Bernardu se jim moc líbilo a byli mile překvapeni, kolik tady nabízíme aktivit,“ poznamenal Král. Během roku se na Statku objevují také cizinci. Nejvíce jich přijíždí ze sousedního Německa. „Stále častěji se u nás zastavují autobusy zahraničních cestovních kanceláří. I když to někdy bývá jen na krátkou dobu, tak pro nás to má pozitivní dopad,“ uvedl jednatel Statku Bernard Miroslav Makovička s tím, že památka láká i lázeňské hosty, kteří svůj ozdravný pobyt tráví v Karlových Varech. 

Úspěch mají i řemeslné trhy, jarmarky a hudební akce. V loňském roce si koncerty pod širým nebem nenechalo ujít celkem čtyři sta posluchačů. Ve srovnání s tím byl letošek zase o něco úspěšnější, pořadatelé totiž napočítali šest stovek platících diváků. „Srpnové vystoupení Lenky Filipové s dcerou Lenny bylo zcela vyprodané, v hledišti sedělo více než 350 lidí. Na druhý letní koncert skupiny Spirituál kvintet přišlo asi 250 fanoušků. Hudební akce tedy můžeme hodnotit jako vydařené,“  konstatoval Makovička.

2.-skolni-exkurze-a-souteze.jpg

Veletrh tradičních řemesel každý rok navštěvují školní exkurze.

Rozsáhlá rekonstrukce Statku v roce 2006 dala pevné základy pro vytvoření výrazného turistického magnetu založeného na tradičních řemeslech. Během uplynulých osmi let si Bernard vysloužil velice dobrou pověst a stal se nejen vyhledávaným turistickým centrem, ale i místem, kde lidé pracují, žijí a podnikají. Díky fungování Statku se tu dnes uplatní přibližně sedmnáct zaměstnanců. „Když připočítám další pracovníky z řemeslných dílen a nájemníky z bytů, tak je to skoro třicet lidí, co na Bernardu našlo práci, zázemí pro své podnikání nebo bydlení. Rozvoj Statku je možný i v budoucnu. Máme zde ještě volné dílny, kde se může podnikatelsky uplatnit dalších osm živnostníků,“ nastínil budoucí rozvoj Makovička.

Statek Bernard je také oblíbeným cílem školních exkurzí z celého Karlovarského kraje. Několik tisíc žáků se tu každý rok zapojuje do vzdělávacích ekoprogramů nebo přijíždějí na Veletrh tradičních řemesel, který se koná vždy v červnu před začátkem letních prázdnin.